Հոկտեմբերի 21-ին Կամչատկայի Պետրոպավլովսկ քաղաքում կայանալու է ջութակահար Կարեն Շահգալդյանի համատեղ համերգը Կամչատայի կամերային նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Ալեքսանդր Գիլյով): Այդ մասին PanARMENIAN.Netի թղթակցին հայտնեց ջութակահարը: Պետրոպավլովսկում առաջին անգամ հնչելու է Ալեքսանդր Հարությունյանի «Հայաստան-88» ջութակի կոնցերտը: Համերգային ծրագրում ընդգրկված են նաև Անտոնիո Վիվալդիի «Տարվա եղանակները» և լյա մինոր կոնցերտը 2 ջութակների համար:
Կարեն Շահգալդյանը ավարտել է Մոսկվայի կոնսերվատորիան (պրոֆեսոր Վիկտոր Տրետյակովի դասարան) և ասպիրանտուրան` պրոֆեսոր Մայա Գլեզարովայի ղեկավարությամբ: Մասնակցել է Յ. Մենուհինի, Վ. Սպիվակովի, Գ. Ժիսլինի վարպետության դասընթացներին: 1998-2002 թթ-ին Շահգալդյանը հանդես է եկել Վլադիմիր Սպիվակովի ղեկավարած «Մոսկվայի Վիրտուոզներ» հռչակավոր նվագախմբի կազմում: 2003-2004 և 2004-2005 համերգաշրջաններում որպես մենակատար հանդես է եկել տարբեր նվագախմբերի հետ` նվագելով Ստրադիվարիուսի ջութակի վրա, որ տրամադրել էր նրան Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարությունը: Կարեն Շահգալդյանը Պաբլո Սարասատեի անվան միջազգային մրցույթի (Իսպանիա) դափնեկիր է: Նա Դավիդ Օյստրախ, Յուրի Յանկելեվիչ Հիմնադրամների, ինչպես նաև Մստիսլավ Ռոստրոպովիչ միջազգային հիմնադրամի թոշակառու էր:
Ջութակահարը հյուրախաղերով հանդես է եկել Միացյալ Նահանգներում, Շվեդիայում, Հարավային Կորեայում, Ռուսաստանում, Ավստրալիայում, Անգլիայում և այլն: Հայաստանում գործող Դասական երաժշտության զարգացման ֆոնդի համահիմնադիրն է:

21 октября в Петропавловске-Камчатском состоится концерт скрипача Карена Шахгалдяна, который выступит совместно с Камчатским камерным оркестром под управлением Заслуженного артиста России, дирижера Александра Гилева. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net сам скрипач. Концерт “Армения-88” Александра Арутюняна впервые будет исполнен в Петропавловске-Камчатском. В программу музыкального вечера вошли также цикл из 4-х концертов для скрипки и струнных “Времена Года” и концерт ля-минор для 2-х скрипок Антонио Вивальди.
Одним из наиболее ярких музыкантов современной России, бесспорно, можно назвать скрипача Карена Шахгалдяна. Лауреат Международного конкурса имени Пабло Сарасате в Испании. Стипендиат Международного фонда именных стипендий Мстислава Ростроповича, стипендии Давида Ойстраха, Фонда имени профессора И.Ю.Янкелевича. Карен Шахгалдян с отличием закончил Московскую консерваторию в классе профессора В.В.Третьякова, аспирантуру в классе М.С.Глезаровой участвовал в мастер-классах таких музыкантов как И.Менухин, В.Спиваков, Г.Жислин, Е.Чугаева. Выступал в таких залах как Большой Зал Консерватории в Москве, Карнеги-Холл в Нью-Йорке и др.С 1998 по 2002 был артистом оркестра "Виртуозы Москвы". С 2006 года художественный руководитель Международного фестиваля искусств в Ереване, Армения.
Скрипач выступал с гастролями в США, Швеции, Южной Корее, России, Австралии, Англии и др. Он является сооснователем Фонда развития классической музыки Армении.