Այսօր կայացած ասուլիսում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը հայտարարեց ԱՄՆ խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ նախաձեռնած «SMS Տեղեկատվական թեժ գիծ» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի մասին։
Ծրագրի շրջանակներում գործարկել է Orange Armenia և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունների տեխնիկական աջակցությամբ 6428 կարճ համարը, որին բաժանորդները կարող են ուղղարկել SMS հաղորդագրությունններ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի խնդիրների մասին իրենց հուզող հարցերը։ Յուրաքանչյուր ուղղարկված SMS -ն անվճար է։
ՀԿԽԸ 9 կամավորները 24 ժամում բաժանորդին հակիրճ և ճշգրիտ պատասխան են ուղարկում հարցի մասին։ Այսօր արդեն կամավորներից յուրաքանչյուրը ստացել է 3-4 SMS հաղորդագրություն։
ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանի խոսքով ծրագրի շրջանակներում նաև ստեղծվելու է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի խնդիրների մասին տեղեկություններով կայք։
«Այս հիվանդությունը մարդկությանը սպառնացող համաճարակ է, որին հնարավոր է հակազդել միայն իրազեկության միջոցով։ Այս SMS տեղեկատվական թեժ գիծ ծառայությունը բնակչության անվտանգ վարքագծի ձևավորման համար է,- նշեց նա։
«Սա յուրահատուկ իրադարձություն է, երբ նման խոշոր երկու ընկերություն ձեռք ձեռքի են տվել և պայքարում են այս չարիքի դեմ»,-ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մենք աջակցում ենք այս ծրագրին նախ հանրային օգուտի համար՝ պայքարելու այն հիվանդության դեմ, որը Հայաստանում էլ կա։ Բացի դրանից մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության հիմքում ընկած է մեր տեխնոլոգիաները հանրային օգուտի համար օգտագործելու գաղափարը»,- ասաց Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան։
ՀԿԽԸ-ի «SMS Տեղեկատվական թեժ գիծ» ծրագիրը գործում է 2011-ի հունիսի 1-ից ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ։ Ծրագրի նպատակն է անդրադառնալ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի վերաբերյալ ազգաբնակչության իրազեկվածության խնդրին, արձագանքել հարցերին և նվազեցնել ՄԻԱՎ վարակի վերաբերյալ ոչ լիարժեք տեղեկատվության տարածումը, խարանն ու խտրականությունը:

21 Октябрь 2011 - 08:56 AMT
21 октября Армянская организация Красного Креста объявила об официальном старте программы “Горячая линия SMS-сообщений”, реализуемой совместно с Офисом Корпуса мира США в Армении.
В рамках программы и при техническом содействии компаний “Orange Armenia” и “ВиваСелл-МТС” задействован короткий номер “6428”, на который абоненты могут послать бесплатные SMS-сообщения об интересующих их вопросах относительно ВИЧ/СПИД.
9 добровольцев Армянского Красного Креста в течение 24 часов будут кратко и содержательно отвечать на вопросы абонентов. 21 октября каждый доброволец успел получить по 3-4 SMS с вопросами.
Председатель организации Армянского Красного Креста Мхитар Мнацаканян сказал, что в рамках программы будет запущен информационный сайт по вопросам ВИЧ/СПИД. “Эта болезнь стала эпидемией, которая угрожает всему человечеству, и которой можно противостоять лишь в случае информированности. Эта информационная горячая линия SMS-сообщений призвана сформировать безопасное поведение населения”,- отметил он.
“Это особое и редкое событие, когда две компании вместе, “рука об руку” борются против этого зла”,- сказал генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
“Мы содействуем этой программе, во-первых, для пользы общества, для борьбы против болезни, которая распространена и в Армении. Кроме того, в основе нашей стратегии корпоративной социальной ответственности лежит идея использования наших технологий на пользу обществу”,- сказал генеральный директор компании “Orange Armenia” Бруно Дютуа.
Программа Армянского Красного Креста “Горячая линия SMS-сообщений” задействована с 1 июня 2011 года совместно с Офисом Корпуса мира США в Армении. Цель программы – информирование населения о ВИЧ/СПИД, распространение полноценной информации о болезни, снижение риска распространения болезни и т.д.