Հոկտեմբերի 26-ին Երևանում կայանալիք Պինկաս Ցուկերմանի ելույթը բացառիկներից է լինելու, քանի որ նա հազվադեպ է ելույթ ունենում մեծ նվագախմբերի հետ, լրագրողներին ասաց «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի նախագահ Ստեփան Ռոստոմյանը: Ցուկերմանը ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, որը կղեկավարի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Թոփչյանը իր հերթին ավելացրեց, որ Ցուկերմանին վստահաբար կարելի է անվանել աշխարհի թիվ 1 ջութակահար: Համերգում հնչելու են Ջուզեպպե Վերդիի Նախերգանքը «Ճակատագրի ուժը» օպերայից, Մաքս Բրուխի Ջութակի կենցերտ թիվ 1-ը և Պյոտր Չայկովսկու թիվ 6 սիմֆոնիան: Թոփչյանի խոսքով Ցուկերմանն ընտրել է Բրուխի կոնցերտը, իսկ մյուս ստեղծագործություններն ընտրել է ինքը:
Համերգը կայանալու է «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակում:
Ցուկերմանը ծնվել է Թել Ավիվում, ուսանել Ջուլիարդի դպրոցում՝ Իվան Գալամյանի դասարանում։ Նա վարում է կատարողական վարպետության ծրագիր Մանհեթենի երաժշտանոցում, ղեկավարում է մի շարք հեղինակավոր նվագախմբեր, իսկ 2009 թ֊.՝ նաև Լոնդոնի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորն է։ Իբրև կամերային երաժիշտ նա հանդես է եկել Դանիել Բարենբոյմի, Վլադիմիր Աշկենազիի, Իտցաք Պերլմանի, Օրիոն և Տոկիո լարային քառյակների, Ռալֆ Կիրշբաումի, Եֆիմ Բրոնֆմանի, Ժակլին դյու Պրեի և կատարողական արվեստի այլ վարպետների հետ։ Պինկաս Ցուկերմանի կատարումները հնչում են հոլիվուդյան բազմաթիվ ֆիլմերում։ Վերջերս էլ նա վարել է Grammy մրցանակաբաշխությունը: Մեծ երաժիշտը Հայաստանում ելույթ է ունեցել նաև անցած տարի` նույն փառատոնի շրջանակում:

21 Октябрь 2011 - 12:20 AMT
Выступление Пинхаса Цукермана, которое состоится 26 октября в Ереване, будет исключительным, поскольку музыкант редко выступает с оркестрами, сказал в беседе с журналистами председатель международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы” Степан Ростомян. Цуккерман выступит вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении, которым будет руководить художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян. Топчян в свою очередь заявил, что Цуккермана можно смело назвать скрипачом номер один в мире.
В концерте прозвучит “Прелюдия” из оперы Верди “Сила судьбы”, Концерт номер 1 для скрипки Макса Буха, “6-ая симфония” Чайковского. По словам Топчяна, концерт Буха выбрал скрипач, а остальные произведения – он сам.
Пинхас Цукерман родился в Тель-Авиве, учился в школе Джуляьрда в классе Ивана Галамяна. Он проводил мастер-классы в музыкальных школах Манхеттена. Он руководил рядом известных оркестров, а в 2009 году был приглашен для управления Королевским филармоническим оркестром Лондона. В качестве камерного музыканта выступал с Даниэлем Баренбоймом, Владимиром Ашкенази, Ицхаком Перлманом, со струнными квартетами Орион и Токио, Ральфом Киршбаумом, Ефимом Бронфманом, Жаклин Дю Пьер и другими мастерами исполнительского искусства. Его исполнения использованы в ряде голливудских кинокартин. Недавно он был ведущим музыкальной премии Grammy. Известный музыкант до этого выступал в Ереване в прошлом году, в рамках того же фестиваля. Ереванский концерт Цуккермана состоится в рамках фестиваля “Ереванские перспективы”.