Հոկտեմբերի 25-27-ը Ժնևում (Շվեյցարիա) տեղի կունենա Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) կողմից կազմակերպված «Համաշխարհային հեռահաղորդակցություն 2011» (ITU Telecom World 2011) միջոցառումը, տեղեկացնում են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունից։Միջոցառմանը կմասնակցի ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Նախարարը հանդիպումներ կունենա մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, այդ թվում` ITU գլխավոր քարտուղար Համադուն Տուրեի և ITU զարգացման բյուրոյի տնօրեն Բրահիմ Սանույի: Նախատեսվում են համաժողովներ, ինչպես նաև ղեկավար կազմի գագաթաժողով` հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրների, մարտահրավերների և դրանց ամենաարդյունավետ լուծումները գտնելու նպատակով:
«Համաշխարհային հեռահաղորդակցություն 2011»-ի շրջանակներում կլինեն քննարկումներ համացանցի ապագայի, տվյալների ազատ և անվտանգ փոխանցման, շարժական լայնաշերտ կապի ապահովման, նոր տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ: Անդրադարձ կլինի նաև հաջողված հանրային և մասնավոր սեկտորի համագործակցության մոդելների ուսումնասիրությանը:
Կկազմակերպվի նաև հաղորդակցական տեխնոլոգիաների և դրանց կիրառման թեմայով տեխնիկական ցուցահանդես, որի ընթացքում առանձին տաղավարներում կցուցադրվեն մի շարք ընկերությունների թվային և հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ ու գործիքներ:

ITU Telecom World 2011 will be held in Geneva, Switzerland on October 25-27 to bringing together top-level representatives of government and industry.
Armenian delegation lead by Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan will attend the event; meetings with ITU officials are on delegation’s visit agenda.
ITU Telecom World 2011 will focus on facilitating knowledge sharing, networking, deal making and consensus building. By addressing the major trends and challenges facing the ICT industry – at both a governmental and industry level – ITU Telecom World 2011 will provide a forum for high level debate and decision-making.
Participants will range from Heads of State and Government from around the world, CEOs, key players from big business, telcos, technology companies, manufacturers, operators, content and applications providers; plus regulators, policy advisers and key media players.
The agenda will address the macro challenges facing all 6.8 billion people on the planet that can be influenced by the ICT industry. ITU Telecom World 2011 aims to provide insight into the role that ICTs have, and will have, in changing people’s lives, creating the forum for analysis, debate and examination of the global challenges; ultimately discussing how individuals, governments and organisations address these concerns.