Հոկտեմբերի 24-28-ը Մատենադարանում տեղի կունենա «Հիշողության կերպարանքները. ձեռագրերի ու տպագիր ժառանգության պահպանման ու վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաները» խորագրով միջազգային սեմինարը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է նախագծի ղեկավար Արա Խզմալյանը, սեմինարին կմասնակցեն 16 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում հայտնի փորձագետներ:
Ըստ նրա, դեռ երբեք ձեռագրերի պահպանման հարցը նման ուշադրության չէր արժանացել: «Սեմինարն ունի երեք բաժին՝ վերականգնողներ, բարձր տեխնոլոգիաների փորձագետներ և ֆոնդապահներ»,-ասել է նա հավելելով, որ սեմինարը հնարավորություն կտա տարբեր երկրներից ժամանած փորձագետներին քննարկել ձեռագրերքի պահպանման խնդիրները: «Ուրախությամբ կարող եմ նշել, որ հայ փորձագետների մոտ սեմնարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել: Սեմինարին մասնակցում են 50 արտասահմանցի փորձագետներ, ինչպես նաև մեր երկրի համապառասխան բոլոր կառույցների ներկայացուցիչները»,- ասել է Արա Խզմալյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ սեմինարը նաև լավ հնարավորություն է ներկայացնելու համար արտերկրի հյուրերին նաև Հայաստանի մյուս արժեքները:
Սեմինարի շրջանակներում վարպետության դասեր կանցկացնեն ռուս, ավստրիացի ու ուկրաինացի փորձագետները: Այս սեմինարը նաև հնարավորություն կտա երիտասարդ մասնագետներին համալրել սեփական գիտելիքներն ու փորձ ձեռք բերել:

С 24 по 28 октября в Институте древних рукописей им. Месропа Маштоца Матенадаране пройдет международный семинар “Лики памяти: новейшие технологии сохранения и восстановления рукописного и печатного наследия”. Как заявил в ходе пресс-конференции в Ереване руководитель проекта Ара Хзмалян, в семинаре примут участие представители 16 стран, в их числе известные эксперты. По его словам, еще никогда вопрос сохранения рукописей не удостаивался такого внимания. “Семинар имеет три отделения: реставраторы, эксперты высших технологий и хранители фондов”, – сказал он, добавив, что семинар даст возможность экспертам разных стран обсудить проблемы сохранения рукописей. “С радостью могу отметить, что у армянских экспертов этот семинар вызвал большой интерес. В семинаре участвуют 50 зарубежных экспертов и представители практически всех соответствующих структур нашей страны”, – сообщил Ара Хзмалян. При этом он заметил, что семинар также является хорошей возможностью для того, чтобы представить зарубежным гостям и другие ценности Армении.
В рамках семинара будут проведены мастер классы со стороны российских, австрийских, украинских экспертов. Также этот семинар даст возможность молодым экспертам обменяться опытом и профессиональными знаниями.