2012-ին Հայաստանում գիտության բյուջեն կավելանա 7%-ով և կկազմի մոտ 10,3 տասնորդական միլիարդ դրամ։ Այս մասին հայտնեց լրագրողներին ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն այսօր կայացած մամլո ասուլիսում։«Բյուջեի մի մասը կծախսվի աշխատավարձների վրա. դրանք կավելանան մոտ 7%-ով, իսկ մյուս մասը՝ միջազգային ծրագրերի ֆինանսավորման վրա և միջազգային համագործակցության վրա։ Սրանց համար ծախսված յուրաքանչյուր դոլարը 2 դոլար ետ է բերում»,-նշեց նա։
Նրա խոսքով գիտության բյուջեի 70%-ը պետական ֆինանասավորումն է, ինչը լավ չէ, քանի որ արտասահմանում ոլորտին տրամադրվող պետական ֆինանսավորումը 15%-ից չի անցնում։ «Իսկ երբ մասնավորն է աջակցում գիտությանը, նշանակում է, որ ոլոտը արագ է զարգանում։ Իսկ մեր դեպքում հակառակն է»,-ավելացրեց Սամվել Հարությունյանը։
Նա տեղեկացրեց նաև, որ ԱՊՀ երկրների համագործակցության 20-ամյակին նվիրված ժողովածուում հրապարակվել են գիտության ոլորտի զարգացման մակարդակի միջազգային առաջատար գիտատեխնիկական Scopus և Web of Sience շտերմարանների վիճակագրական տվյալները։
Համաձայն ժողովածուի, Հայաստանը 1000 գիտական աշխատողի հաշվարկով գիտության ոլորտի զարգացման 2010-թ-ի հղման ինդեքսով առաջինն է ԱՊՀ երկրներում։
«Սա մեծ ձեռքբերում չէ, մենք շատ ավելին կարող են անել։ Հայաստանում չկան ցավոք հայագիտության օտարալեզու հրապարակումներ, ինչը մենք նախատեսում ենք շտկել եկող տարվա ընթացքում»,-նշեց նա։

В 2012 году научный бюджет Армении увеличится на 7% и составит 10,3 миллиарда драм. Об этом сообщил 24 октября во время пресс-конференции председатель Государственного комитета науки Министерства науки и образования РА Самвел Арутюнян .
“Часть бюджета будет потрачена на увеличение заработной платы сотрудников, в среднем, на 7%, другая часть – на финансирование международных программ и международное сотрудничество. Каждый потраченный на эту сферу доллар возвращается в двойном размере”,- отметил он.
По его словам, около 70% бюджета финансируется государством, что не очень хорошо, поскольку за рубежом госфинансирование не превышает 15%. “Если частный сектор финансирует науку, сфера стремительно развивается, В нашем случае все наоборот”,- добавил Самвел Арутюнян.
Он также сообщил, что в сборнике, посвященном 20-летию стран СНГ, опубликованы статистические данные об уровне развития сферы науки из международных передовых научно-технических справочников Scopus и Web of Sience.