Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը հնարավոր է չկարողանա մասնակցել 2012 թ-ին Տրապիզոն քաղաքում կայանալիք Սևծովյան համագործակցության երկրների թատերական փառատոնին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց թատրոնի տնօրեն Ստեփան Դավթյանը: Դավթյանի խոսքով պատճառը Լոնդոնի միջազգային շեքսպիրյան Globe to Globe փառատոնին թատրոնի մասնակցությունն է: Երկու փառատոներն էլ կայանալու են մայիս ամսին, որի պատճառով հնարավոր է մեկը մյուսին խանգարի:
Այն հարցին, որ եթե այնուամենայնիվ թատրոնը մասնակցի փառատոնին, որ բեմադրությունը կներկայացվի Տրապիզոնում, նա ասաց, որ հավանաբար «Գոյան», որովհետև դժվար է մեծ դեկորացիաներ տանել այդքան հեռու:
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2012 թ-ին մասնակցելու է Լոնդոնի միջազգային շեքսպիրյան Globe to Globe փառատոնին: Այն մեկնարկելու է ապրիլի 21-ին և կայանալու է «Գլոբուս» թատրոնում: Հայաստանը ներկայանալու է «Ջոն արքա» ներկայացմամբ: Փառատոնի որոշմամբ ներկայացմանը մասնակցելու է 12 դերասան: Հայկական թատրոնը ելույթ է ունենալու մայիսի 16-ի առավոտյան և 17-ի երեկոյան: Պայմաններից մեկն էլ այն է, որ թատրոնում չպետք է լինի լուսային տեխնիկա, իսկ ձայնային տեխնիկան պետք է հասցվի մինիմալի:

Национальный академический театр имени Габриела Сундукяна, возможно, не примет участия в Театральном фестивале стран Черноморского сотрудничества, который состоится в Трабзоне. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор театра Степан Давтян. По словам Давтяна, причина в участии театра в Международном шекспировском фестивале Globe to Globe, который также состоится в мае 2012 года. Оба фестиваля запланированы на май 2012 года. На вопрос о том, что представил бы армянский театр, если бы все же принял участие в Трабзонском фестивале, директор сказал, что из-за трудностей с перевозкой большого числа декораций, они выбрали бы спектакль “Гойя”.
Национальный академический театр имени Габриела Сундукяна в 2012 году примет участие в Международном шекспировском фестивале Globe to Globe в Лондоне. Он стартует 21 апреля и состоится в театре “Глобус”. Директор театра Степан Давтян в беседе с журналистами сказал, что руководство фестиваля решает, какое произведение Шекспира представит каждая из стран: Армения представит “Короля Джона”. По решению фестиваля, в спектакле участвуют 12 актеров. Армянский театр выступит 16 мая – утром и 17 мая – вечером. Одним из условий фестиваля также является то, что в театре не должно быть светотехники, а звуковая должна свестись к минимуму.