«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային 12-րդ երաժշտական փառատոնը կավարտվի հռչակավոր ջութակահար Պինկաս Ցուկերմանի ելույթով: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց փառատոնի նախագահ, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը:
Բանախոսի կարծիքով տարին հագեցած էր փառատոնի համար և հոկտեմբերի 26-ին գրանդիոզ համերգով է այն ավարտվելու: Իր հերթին մեծ ջութակահարը նշեց, որ անչափ ուրախ է 1,5 տարի հետո վերադառնալ Հայաստան, քանի որ սիրեց այս երկիրը:
Ցուկերմանը ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան):
Այն հարցին, թե ինչ տպավորություն ունի նվագախմբի մասին, Ցուկերմանը չխոսաց, փոխարենը բութ մատը վերև պարզեց, ցույց տալով գոհունակության նշան:
Այսօր մասանգետները ասում են, որ դասական երաժշտության բնագավառում անհատ երաժիտների քանակը պակասում է:
Ցուկերմանի կարծիքով կան որոշ երաժիշտներ, ովքեր ջանասիրաբար աշխատում են, տաղանդավոր են, և վստահ է, որ այդ ավանդույթը կշարունակվի: Նա հայ երաժիշտներից հիացած է թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանով: Ցուկերմանի կարծիքով Հախնազարյանը ֆանտաստիկ թավջութակահար է և նրանք միասին Կանադայում համերգ կտան: Մաեստրո Թոփչյանն էլ իր հերթին ասաց, որ չնայած իր տարքիքին, Ցուկերմանին չի կարելի անվանել «Ծերացող լեգենդ», որովհետև նա ունի նույն ուժը:
Ցուկերմանը ծնվել է Թել Ավիվում, ուսանել Ջուլիարդի դպրոցում՝ Իվան Գալամյանի դասարանում։ Նա վարում է կատարողական վարպետության ծրագիր Մանհեթենի երաժշտանոցում, ղեկավարում է մի շարք հեղինակավոր նվագախմբեր, իսկ 2009 թ֊.՝ նաև Լոնդոնի թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժորն է։ Իբրև կամերային երաժիշտ նա հանդես է եկել Դանիել Բարենբոյմի, Վլադիմիր Աշկենազիի, Իտցաք Պերլմանի, Օրիոն և Տոկիո լարային քառյակների, Ռալֆ Կիրշբաումի, Եֆիմ Բրոնֆմանի, Ժակլին դյու Պրեի և կատարողական արվեստի այլ վարպետների հետ։ Պինկաս Ցուկերմանի կատարումները հնչում են հոլիվուդյան բազմաթիվ ֆիլմերում։ Վերջերս էլ նա վարել է Grammy մրցանակաբաշխությունը: Մեծ երաժիշտը Հայաստանում ելույթ է ունեցել նաև անցած տարի` նույն փառատոնի շրջանակում:

12-ый международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы” завершится выступлением всемирно известного скрипача Пинхаса Цукермана. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель фестиваля, композитор Степан Ростомян. По его мнению, год был довольно насыщенным для фестиваля, и 26 октября он также завершится грандиозным концертом. В свою очередь скрипач заметил, что безмерно рад посетить через полтора года еще раз Армению, которую он успел полюбить. Цуккерман выступит с Государственным филармоническим оркестром Армении, которым будет руководить художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян.
На вопрос о том, какого он мнения об оркестре, Цукерман в знак восхищения поднял вверх большой палец. Специалисты утверждают, что в настоящее время в области классической музыки становится все меньше сольных исполнителей. Цукерман считает, что есть много музыкантов, всецело посвятивших себя музыке, весьма талантливых. И он уверен, что эти традиции будут продолжены. Из армянских музыкантов он восхищен игрой Нарека Ахназаряна. Он говорит, что Ахназарян – фантастический виолончелист, и что скоро они вместе выступят с концертом в Канаде. Маэстро Топчян в свою очередь отметил, что, несмотря на возраст, Цукермана нельзя назвать “стареющей легендой”, потому что он достаточно энергичен и обладает большой силой.
Пинхас Цукерман родился в Тель-Авиве, учился в школе Джуляьрда в классе Ивана Галамяна. Он проводил мастер-классы в музыкальных школах Манхеттена. Он руководил рядом известных оркестров, а в 2009 году был приглашен для управления Королевским филармоническим оркестром Лондона. В качестве камерного музыканта выступал с Даниэлем Баренбоймом, Владимиром Ашкенази, Ицхаком Перлманом, со струнными квартетами Орион и Токио, Ральфом Киршбаумом, Ефимом Бронфманом, Жаклин Дю Пьер и другими мастерами исполнительского искусства. Его исполнения использованы в ряде голливудских кинокартин. Недавно он был ведущим музыкальной премии Grammy. Известный музыкант до этого выступал в Ереване в прошлом году, в рамках того же фестиваля.