Հոկտեմբերի 26-ին «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում Հայաստանում ելույթ ունեցավ աշխարհահռչակ ջութակահար Պինկաս Ցուկերմանը: Փառատոնի կազմակերպիչները այս առիթով 2 ասուլիս կազմակերպեցին, փաստը ակտիվորեն լուսաբանվեց ԶԼՄ-ներում: Եկավ համերգի օրը: Կազմակերպիչների ծանոթները յուրաքանչյուրը 7-10 առանց տոմսի մարդ ուղեկցեց դեպի համերգասրահ, լրագրողներին խոստացված տոմսերը լրագրողներին չհասան: Թե քանի մարդ տոմսով մտավ դահլիճ, պարզ չէ: Այնուամենայնիվ դահլիճը լեփ լեցուն էր, մինչև իսկ աստիճանների վրա նստած մարդիկ կային:
Համերգը սկսվեց Վերդիի «Ճակատագրի ուժը» օպերայի նախերգանքով, որը գեղեցիկ կերպով նվագեց Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան): Նախերգանքից հետո եկավ մեծն Ցուկերմանը և նվագախմբի հետ կատարեց Մաքս Բրուխի ջութակի 20 րոպե տևողությամբ կոնցերտը: «Բիս» գոչելուց հետո երաժիշտը վերադարձավ, «մասսայական» օրորոցային նվագեց` ստիպելով հանդիսատեսին ձայնակցել և հեռացավ: Հեռացավ ընդմիշտ:
Համերգի երկրորդ մասում նվագախումբը կատարեց Պյոտր Չայկովսկու թիվ 6 սիմֆոնիան: Կատարումն այնքան փառահեղ էր և գեղեցիկ, որ համերգի ողջ ընթացքում դահլիճում ներկաները շունչները պահած մնացին:
Արդյունքում համերգի ավարտից հետո ներկաներից շատերը մոռացան, որ եկել էին Ցուկերմանի կատարումը լսելու, փոխարենը հոտնկայս ծափահարում էին Հայաստանի գլխավոր նվագախմբին: Հիշեցնեմ, որ մարդկանցից շատերը եկել էին Ցուկերմանին ունկնդրելու, սակայն հերթական անգամ համոզվեցին, որ Հայաստանը հրաշալի նվագախումբ ունի, և որ Ցուկերմանը մասնակցեց ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին, ոչ թե նվագախումբը ելույթ ունեցավ մեծն Ցուկերմանի հետ:

26 октября 12-ый международный музыкальный фестиваль “Ереванские перспективы” завершился выступлением всемирно известного скрипача Пинкаса Цукермана. Организаторы фестиваля по этому поводу организовали 2 пресс-конференции, событие было активно освещено СМИ. Наступил долгожданный день концерта. Организаторы провели в зал своих знакомых, а обещанные журналистам билеты достались не всем. Многие, очень многие прошли без билетов, «по знакомству», тем не менее, зал был полон, люди сидели даже на ступеньках.
Концерт начался прелюдией к опере Верди “Сила судьбы”, которую чрезвычайно красиво исполнил Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян).
После прелюдии на сцену вышел маэстро Цукеран и вместе с оркестром исполнил 20-минутный концерт для скрипки Макса Бруха. После выступления музыкант “на бис” вернулся на сцену, сыграл «колыбельную», заставив зал подпевать, и ушел… Ушел насовсем.
Во второй части концерта оркестр исполнил Симфонию N 6 Петра Ильича Чайковского. Оркестр выступал так вдохновенно и величественно, что на протяжении всего концерта не было слышно даже шепота, зал молча вкушал прекрасные звуки музыки.
По окончании концерта многие позабыли, что пришли на концерт Цукермана. Вместо этого все стоя, бурными аплодисментами провожали главный оркестр страны со сцены. Надо признать, что Армения богата прекрасными музыкантами мирового уровня. И после концерта можно было смело сказать, что скорее Цукерман принял участие в концерте Филармонического оркестра, а не Филармонического оркестр выступил с Цукерманом.