Այսօր POPOK գովազդի միջագային փառատոնի երկրորդ օրն է և շարունակվում են փառատոնի շրջանակներում անցկացվող Ռուսաստանից ժամանած հյուրերի՝ գովազդի մասնագետների, դիզայներների, վարպետության դասերը:
Ռուսական Voshod ընկերության դիզայներ Վլադիսլավ Դերևյաննիխը պատմեց հայտնի լոգոների մասին. ինչպես են դրանք ստեղծվել և թե յուրաքաչնյուր լոգոյի համար որքան կարևոր է բրենդային ոճը:
«Եթե կա բրենդային ոճ, ապա կա ճանաչելիություն (այդենթիկա): Ես կարող եմ ստեղծել 30 րոպեում լոգո՝ ընտրում եմ տառատեսակը, ավելացնում գույն, ստվեր, այդպես կենդանի դարձնում այն: Սակայն եթե այն չունենա բրենդային ոճ, իհարկե, պատվիրատուն կասի «իմ քարտուղարն էլ կարող է նման լոգոտիպ պատրաստել»,-ասաց նա:
Ըստ Վլադիսլավ Դերևյաննիխի, օրացույց, գովազդ, բաններ և նման գովազդային այլ բաներ պատրաստելիս, կարևոր է բրենդային ոճը և ոչ լոգոն: «Օրինակ, Բիլայնն իր սև և դեղին գույներով վարակիչ ճանաչելիություն ունի: Նրանք ներկում են ամեն ինչ իրենց գույներով և անգամ Բիլայնի դիզայներները կարելի է ասել, դարձել են իրենք իրենց զոհը, էլ ոչինչ չեն թողել, որ սև և դեղին ներկած չլինեն»,-նշեց նա:
Վլադիսլավ Դերևյաննիխը կարևորեց նաև լոգոների դինամիկան: Ըստ նրա շարժվող և դինամիկ լոգոները շատ ավելի հետաքրքիր են և ճանաչելիություն են ձեռք բերում:
«Կարելի է ստեղծել լոգոտիպ, որն ամեն անգամ տարբեր է, սակայն նույն ոճով է կամ նույնն է, բայց ամեն անգամ տարբեր ֆոների վրա է: Ես գիտեմ մի լոգոյի պատմություն, որը ոչ միայն ամեն անգամ ձևն էր փոխում, այլև գույները: Ծրագրավորողները գրել էին մի ծրագիր, որն ավտոմատ փոխում էր գույները և ամեն անգամ կարիք չկար այդ գործը դիզայներին հանձնարարել», ասաց նա:
«Աչքերը փակ մենք հիշում ենք պատկերներ և անգամ ձայնը: Իսկ օրինակ հոտը զգում ես այն ժամանակ, երբ անցնում ես մի բանի կողքով և այստեղ ճանաչելիություն է տեղի ունենում: Օրինակ, երբ զնգում է Nokia հեռախոսը, մենք ճանաչում ենք նրա ձայնը, կամ Windows-ը միանալիս ունի իր ճանաչելի ձայնը», ավելացրեց նա:
POPOK-ն այս տարի անցկացվում է հոկտեմբերի 27-29-ը Մոսկվայի տանը՝ ավելի քան 450 աշխատանքներով տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Լատվիայից, Իսպանիայից և այլն: Հյուրերի թվում են արտասահմանից 35-40 մասնագետներ՝ գովազդային և տեղեկատվական ոլորտի:
Փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Գովազդային խորհուրդը, «Անտարես», «Շարմ», «Ստատուս» հոլդինգը, «Դիիմ Քոմյունիքեյշնս» ընկերությունը և Ռադիո Վանը։

28 октября, во 2-ой день Международного фестиваля рекламы “POPOK” продолжаются мастер-классы российских гостей, специалистов в области рекламы, дизайнеров.
Арт-директор российского агентства креативных решений «Восход», дизайнер Владислав Деревянных рассказал об известных логотипах, о том, как они создавались, и насколько важен брендовый стиль каждого логотипа.
“Если есть брендовый стиль, значит, есть и известность (айдентика). Я могу за 30 минут создать логотип, выбрав шрифт, добавив цвет, тени, могу оживить его. Однако, если он не будет обладать брендовым стилем, то заказчик непременно заявит, что такой логотип мог бы спокойно создать и его секретарь”,- отметил Владислав Деревянных.
Он считает, что важен фирменный стиль, а не сам логотип: “Например, Билайн узнают по желто-черным полоскам. Они все вокруг окрашивают в эти цвета, дизайнеры Билайна, кажется, стали заложниками своей задумки”.
По мнению дизайнера, также очень важна динамика логотипа. Движущиеся и динамичные логотипы намного интереснее, они быстрее запоминаются. “Можно создать логотип, который каждый раз будет разным, но в одном и том же стиле, или наоборот, логотип тот же, но постоянно меняется фон. Я знаю историю одного логотипа, который все время меняет не только форму, но и цвета. Программисты разработали программу, которая сама может постоянно менять цвета, и нет необходимости каждый раз обращаться к дизайнеру”, – сказал он.
Фестиваль в этом году проходит с 27 по 29 октября и предстанет в новых цветах и более чем 450 работами, сообщают организаторы фестиваля. В фестивале примут участие представители 25 стран из Европы и Азии. Будут представлены Армения, Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия, Беларусь, Испания, ОАЭ, Латвия, Казахстан. В числе гостей – иностранные участники, представители рекламной и информационной сфер, а также члены правительства РА.