«ԱրմենՏել»-ի մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ ընկերությունը 2011թ-ի սեպտեմբերին իր ցանցում գրանցել է տրաֆիկի ռեկորդային հոսք: Անցած ամսվա ընթացքում ընկերության ինտերնետ ծառայություններից օգտվող բաժանորդներն օգտագործել են 2.5 պետաբայթ ինտերնետ-տրաֆիկ:
2010թ-ի սեպտեմբեր ամսվա համեմատությամբ շարժական ինտերնետի տրաֆիկի ծավալն աճել է 4.5 անգամ: Hi-Line լայնաշերտ ինտերնետ ծառայության բաժանորդներն անցյալ ամսվա ընթացքում օգտագործել են 2400 ՏԲ տրաֆիկ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ շատ է ավելի քան 2.5 անգամ: Beeline ցանցում շարժական և ֆիքսված ինտերնետի ընդհանուր տրաֆիկի ծավալն անցած տարվա սեպտեմբերի համեմատ աճել է գրեթե 3 անգամ:
«Հայաստանում ինտերնետի սպառման աճի ռեկորդային ցուցանիշներն ակնհայտորեն խոսում են երկրում ինտերնետ թափանցելիության աննախադեպ աճի մասին: Շնորհիվ «ԱրմենՏել» ընկերության մենք այսօր հպարտությամբ փաստում ենք, որ Հայաստանը տարածաշրջանային առաջատարն է հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման գործընթացում: Beeline ինտերնետ ծառայություններն այսօր Հայաստանյան շուկայում ամենշահավետ և ամենապահանջվածը են սպառողների կողմից»,- նշեց «ԱրմենՏել» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Hi-Line լայնաշերտ ինտերնետը հասանելի է Հայաստանի 57 քաղաքներում, իսկ 3G ցանցը ընդգրկում է ավելի քան 150 բնակավայր` 2.9 միլլիոն բնակչությամբ: Օգոստոս ամսվա սկզբին «ԱրմենՏել»-ը հայտարարեց Հայաստանի մի շարք քաղաքներում և գյուղական համայնքներում երրորդ սերնդի ցանցի հերթական ընդլայանման մասին:
Պետաբայթը (ՊԲ ՊԲայթ) ինֆորմացիայի չափման միավոր է, որը հավասար է 1024 տերաբայթի կամ 1.048.576 գիգաբայթի: Մեկ պետաբայթը իր ծավալով համարժեք է «Британника» հանրագիտարանի 17 միլլիոն հատորին: Ենթադրաբար, բոլոր գրավոր աշխատանքների ծավալը մարդկության պատմության ողջ ընթացքում հավասար է 50ՊՏ:

Компания «АрменТел» в сентябре 2011 года зарегистрировала рекордный объем трафика, переданного в сети компании. За минувший месяц абоненты Интернет-услуг компании использовали 2,5 петабайта Интернет – трафика.
По сравнению с сентябрем 2010 года объем мобильного интернет – трафика увеличился в 4,5 раза. Абоненты услуги широкополосного Интернета Hi-Line за прошлый месяц сгенерировали более 2400 ТБ трафика, что более чем в 2,5 раза превышает показатель за аналогичный период прошлого года. Суммарный интернет – трафик в мобильной и фиксированной сетях Beeline по сравнению с сентябрем 2010 возрос практически в 3 раза.
«Рекордные цифры роста трафика в Армении подтверждают беспрецедентное увеличение уровня проникновения Интернет в стране. Именно благодаря универсальному оператору – компании «АрменТел» мы сегодня с гордостью говорим о том, что Армения является региональным лидером по темпам развития индустрии телекоммуникаций. Интернет-услуги Beeline сегодня являются самым востребованным и выгодным продуктом на рынке телекоммуникаций страны», – сказал генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.
Отметим, что услуга широкополосного Интернета Hi-Line доступна в 57 населенных пунктах Армении. Сеть 3G Beeline охватывает более полутора сотен населенных пунктов Армении с населением более 2,9 миллиона человек. В начале августа компания «АрменТел» объявила об очередном значительном расширении сети третьего поколения в ряде городов и сельских общин страны.
Петаба́йт (ПБ, ПБайт) — единица измерения количества информации, равная 1024 терабайтам или 1 048 576 гигабайтам. Один петабайт эквивалентен по объему 17 миллионам томов энциклопедии «Британника». Предположительно, объем всех письменных работ, сделанных за всю историю человечества равен 50 ПБ(?).