Երեկ «Մայքրոսոֆթի ինովացիոն կենտրոնում» կայացավ սեմինար Kinect տեխնոլոգիայի մասին: Սեմինարը վարում էր Մայքրոսոֆթ Հայաստանի ծրագրավորման գործիքների պատասխանատու Դավիթ Քոչարյանը:
Kinect-ը սարք է, որը ինֆրակարմիր լույսի միջոցով ճանաչում է մարդկանց և կատարում նրանց` ձեռքերով, ոտքերով, գլխով կատարվող հրահանգները և ձայնային հրամանները:
«Ի՞նչ է օգտագործողի ինտերֆեյսը: Այն հետևյալ փուլերն է անցել. սկզբում հրամանի նախագծում, ապա գրաֆիկ ինտերֆեյսի ստեղծում, որի հիման վրա օգտագործողի ինտերֆեյսն աշխատում է: Իսկ հիմա արդեն հասել են բնական օգտագործողի ինտերֆեյսի»-ասաց Դավիթ Քոչարյանը:
Ինչպե՞ս է աշխատում Kinect-ը: Այն կատարում է մի քանի ֆունկցիա՝ մարդկանց և օբյեկտների ճանաչում, հրահանգների ճանաչում, դեմքերի ճանաչում և խոսքի ճանաչում:
«Kinect սարքը բաղկացած է RGB տեսախցիկից՝ գույների ճանաչման համար, 3D Sensorից և ինֆրակարմիր լույսից: Սրանք միասին կարողանում են ճանաչել ամեն մի պիքսելի հեռավորությունը սարքից՝ սկան անում տեսանելի տարածքը, հասկանում է որն է հեռու, որը մոտիկ, ապա մարդկանց է առանձնացնում ըստ կմախքի՝ սկսած 1մետրից մինչև 4 մետր: Սարքը ունի նաև չորս բարձրախոս, որոնք կարողանում են մարդու ձայնն առանձնացնել աղմուկի ձայնից»,-նշեց Դավիթ Քոչարյանը:
Ըստ նրա, Kinect-ը հիմնված է մարդու կմաղքի ճանաչման վրա՝ 20 որոշակի կետերով: Այն միաժամանակ երկու մարդու շարժում է կարողանում ճանաչել: Սարքն անգամ մթության մեջ է աշխատում:
«Այժմ դուրս է եկել Kinect-ի SDK-ը (ծրագրայի փաթեթը), որի միջոցով ծրագրավորողները կարող են նախագծել բազում ծրագրեր Kinect սարքի համար և որոնք կարող են օգտակար լինել տարբեր ոլորտների համար՝ սկսած խանութներից մինչև բժշկության: Օրինակ, հաշմանդամներին կարող է շարժվել սովորեցնել, խանութներում կարող են տեղադրել սարքը և համապատասխան ծրագիր, որ յուրաքանչյուր հաճախորդ հագուստը փորձի իր վրա: Kinect-ի SDK-ն առայժմ ունի միայն beta տարբերակը (սկզբնական): Սարքը USB-ով կարող է միանալ համակարգչին և այդպես ծրագրավորողները հեշտությամբ կարող են ծրագրեր գրել»,-ավելացրեց Դավիթ Քոչարյանը:
Նրա խոսքով Kinect-ի SDK-ն աշխատում է միայն Windows 7 օպերացիոն համակարգի համար և առայժմ ոչ կոմերցիոն օգտագործման համար է: Այսինքն եթե ծրագրավորողը ծրագիր է նախագծում՝ իրավունք չունի այն վաճառել: Kinect-ի SDK-ն անվճար կարելի է ներբեռնել:
Այսօր Xbox 360-ն ունի բազմաթիվ խաղեր՝ Kinect-ի աջակցմամբ: Դավիթ Քոչարյանի խոսքով, այժմ նախագծողներն աշխատում եմ մատների ճանաչման տեխնոլոգիայի վրա:
Kinect-ը 2010 նոյեմբերին սկսել է նախագծվել Մայքրոսոֆթի կողմից, ի սկզբանե կրել է Natal նախագիծ անվանումը: Սարքն իր վաճառքի քանակով Գինեսի ռեկորդակիր է՝ 10 մլն Kinect է վաճառվել մինչև 2011-ի մարտ 9: Kinect անվանումը երկու բառից է առաջացել՝ կինետիկ և connect (կապ հաստատել): Microsoft Store-ում սարքը վաճառվում է 120 դոլարով:
Հայաստանում կա Xinnect ընկերություն, որը միայն զբաղվում է Kinect-ի համար ծրագրեր նախագծելով՝ իհարկե դեռ ոչ կոմերցիոն նպատակներով: Իսկ Մայքրոսոֆթ Ինովացիոն կենտրոնն ունի մի քանի Kinect սարք և կարող է տրամադրել դրանք բոլոր այն ծրագրավորողներին, ովքեր ծրագրերի նախագծման գաղափարներով կդիմեն իրենց:

29 Октябрь 2011 - 07:15 AMT
29 октября в “Инновационном центре Microsoft” в Ереване состоялся семинар на тему технологий Kinect. Семинар вел ответственный за разработку инструментов Microsoft в Армении Давид Кочарян.
Устройство Kinect, распознающее людей посредством инфракрасных лучей, может выполнять команды людей, отдаваемые посредством жестов, мимики лица и голоса.
“Что представляет собой интерфейс пользователя? Он прошел следующие этапы: первым делом производится проектирование команды, затем создается графический интерфейс, на основе которого действует интерфейс пользователя”,- сказал Давид Кочарян. Как работает Kinect? Он совершает ряд функций: распознавание людей и объектов, голосовых команд, лиц и речи.
Устройство Kinect состоит из видеокамеры RGB, для распознавания цвета, сенсора глубины 3D, оно обладает инфракрасным излучением. С их помощью устройством осуществляется полное 3-х мерное распознавание движений тела, мимики лица и голоса, различает людей по их скелету на расстоянии от 1 до 4 метров. Микрофоны позволяют локализовать источник звука и подавить шумы, что дает возможность говорить без наушников и микрофона. По словам Давида Кочаряна, Kinect одновременно может следить за двумя движущимися объектами. Устройство способно видеть в темноте.
“В настоящее время уже выпущен программный пакет Kinect – SDK, посредством которого разработчики смогут создать множество программ для устройства Kinect, весьма полезных и в других сферах: начиная от магазинов и до медицины. Они смогут помочь инвалидам, а в магазинах каждый посетитель сможет с помощью определенной программы примерять одежду. Пока создана только beta-версия SDK. Устройство с помощью USB можно подключить к компьютеру”,- сказал Давид Кочарян.
По его словам, SDK работает только на операционной системе Windows 7 и пока не для коммерческих целей, т.е., разработчики не имеют права продавать эти программы. Программу SDK можно бесплатно загрузить. Kinect разработан в ноябре 2010 года компанией Microsoft. Kinect вошел в книгу рекордов Гиннесса, как самое быстро продаваемое устройство потребительской электроники. За 3 месяца со дня презентации было продано более 10 миллионов устройств. Термин Kinect образован из двух слов: кинетика и connect (установить связь). В Microsoft Store устройство продается за 120 долларов.
В Армении разработкой программ для Kinect занимается компания Xinnect, но пока е в коммерческих целях.