Հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան ավարտվեց POPOK 2011 գովազդի միջազգային փառատոնը։ Փառատոնին ներկայացվել էր 450 աշխատանք տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Լատվիայից, Ուկրաինայից և այլն։
Փառատոնը բաղկացած էր 6 մրցույթային անվանակարգերից, որոնցից յուրաքանչյուրն իր հերթին բաղկացած էր բրոնզ, արծաթ, ոսկի և լավագույն աշխատանք անվանակարգերից։
Գովազդային հոլովակ անվանակարգում՝ լավագույն աշխատանք անվանակարգի լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Ուկրաինայից «Ogilvy & Mather Ukraine» ընկերության «Կիրք» կոչվող հոլովակը, իսկ նույն անվանակարգում լավագույն սոցիալական գովազդ ճանաչվեց Ուկրաինայից «Kaffeine Communications» ընկերության պատրաստած «Օրիգամի նապաստակ» հոլովակը։
Տպագիր և արտաքին գովազդ անվանակարգում լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Ուկրաինայից «Ogilvy & Mather Ukraine» ընկերության «Ուրբաթ» աշխատանքը, իսկ սոցիալական գովազդ՝ Լատվիայից «MOOZ» ընկերության «STILL LIFE» աշխատանքը։
Թվային և նոր գովազդակիրներ անվանակարգում լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Ուկրաինայից «Grey G2 Ukraine» ընկերության «Mernaya. Business principles» աշխատանքը։
Ռադիո գովազդ անվանակարգում լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Ղազախստանից TBWACentral Asia & Caucasus ընկերության «Copycenter» աշխատանքը։ Իսկ լավագույն սոցիալական գովազդ Ռուսաստանից «Vladimir-Region Agency»-ի «Food» աշխատանքը։
Գրաֆիկական դիզայն անվանակարգում լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Ուկրաինայից «Graphic design studio by Yurko Gutsulyak» ընկերության «Trash Calendar» աշխատանքը, իսկ լավագույն սոցիալական գովազդ՝ Ուկրաինայից «Kaffeine Communications»-ի «ALCOHOLIC ANONYMOUS LUNCH MATS. աշխատանքը։
Մարքեթինգային արշավ անվանակարգում լավագույն առևտրային գովազդ ճանաչվեց Վրաստանի «WINDFOR'S Advertising» ընկերության «TBC Bank Deposits” աշխատանքը, իսկ սոցիալական գովազդ՝ «Saatchi & Saatchi Ukraine» ընկերության «Iceman» աշխատանքը։
ԶԼՄ ժյուրիի մրցանակ ստացավ Ուկրաինայից B.I.T.A. Advertising ընկերության «A shell_game» գովազդային հոլովակը։ Իսկ Գրան պրի մրցանակին արժանացավ վրացական «WINDFOR'S Advertising» ընկերությունը «TBC Bank Deposits» մարքեթինգային արշավի համար։
Բոլոր անվանակարգերում բոլոր հաղթողների մասին կարելի է տեղեկանալ փառատոնի կայքից։
Փառատոնին ժամանել էր 35-40 հյուր՝ գովազդի, բրենդինգի, դիզայնի և այլ մասնագետներ։ Նրանցից ոմանք փառատոնի երեք օրերի ընթացքում հանդես եկան վարպետության դասերով։
Մրցութային ծրագրի միջազգային ժյուրիի նախագահն էր ռուսական Depot WPF բրենդինգային ընկերության նախագահ Ալեքսեյ Անդրեևը։ Փառատոնի կազմակերպիչներն էին Հայաստանի Գովազդային խորհուրդը, «Անտարես», «Շարմ», «Ստատուս» Հոլդինգը, «Դիիմ Քոմյունիքեյշնս» ընկերությունը և Ռադիո Վանը։

29 октября вечером завершился Международный фестиваль рекламы “POPOK”. На фестивале были представлены 450 работ из разных стран. В фестивале приняли участие представители 25 стран из Европы и Азии. Были представлены Армения, Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия, Беларусь, Испания, ОАЭ, Латвия, Казахстан. В числе гостей – иностранные участники, представители рекламной и информационной сфер, а также члены правительства РА.
Фестиваль состоял из 6 конкурсных номинаций, каждая в свою очередь – из номинаций: бронзовый, серебряный, золотой призер, а также номинации “лучшая работа”.
В номинации “Рекламный ролик” лучшей торговой рекламой признан ролик под названием “Страсть” украинской компании “Ogilvy & Mather Ukraine”, а лучшей социальной рекламой в той же номинации признан ролик “Заяц Оригами”, автором которой является украинская компания “Kaffeine Communications”.
В номинации “Печать и внешняя реклама” лучшей признана работа под названием “Пятница” украинской компании “Ogilvy & Mather Ukraine”, а лучшим социальным роликом признан ролик “STILL LIFE” латвийской компании “MOOZ”.
В номинации “Цифровые и новые рекламоносители” лучшей торговой рекламой признана работа “Mernaya. Business principles” украинской компании “Grey G2 Ukraine”.
Победителем номинации “Радиореклама” стал видеоролик “Copycenter” компании TBWACentral Asia & Caucasus из Казахстана. Лучшей социальной рекламой признана работа “Food” российской компании “Vladimir-Region Agency”.
В номинации “Графический дизайн” лучшей торговой рекламой признана работа “Trash Calendar” компании “Graphic design studio by Yurko Gutsulyak” из Украины, а лучшей социальной рекламой в той же номинации признан ролик “ALCOHOLIC ANONYMOUS LUNCH MATS” украинской компании “Kaffeine Communications”.
“Маркетинговая кампания” определила ролик “TBC Bank Deposits” грузинской компании “WINDFOR'S Advertising” лучшим торговым роликом, а лучшей социальной рекламой – работу “Iceman” компании “Saatchi & Saatchi Ukraine”.
Приз жюри СМИ получил рекламный ролик ”A shell_game” украинской компании “B.I.T.A. Advertising”. А Гран-при получила работа “TBC Bank Deposits” грузинской компании “WINDFOR'S Advertising”.
Информацию обо всех победителях данных номинаций можно получить на сайте фестиваля.
На фестивале присутствовало 35-40 гостей, специалистов в сфере рекламы, брендинга, дизайна и др. В течение трех фестивальных дней некоторые из них провели в Ереване мастер-классы.
Председателем международного жюри конкурсной программы был председатель российской брендинговой компании “Depot WPF” Алексей Андреев.
Организаторы фестиваля – Рекламный совет Армении, «Антарес», «Шарм», холдинг «Статус», «Радио Ван» и компания «Deem COMMUNICATIONS».