«Կա երեք հարց, որոնց ստարտափ սկսողը պետք է ինքն իրեն տա և պատասխանի։ Դրանք են՝ ուզո՞ւ մ եմ ես իրոք բիզնեսով զբաղվել։ Սա նշանակում է չունենալ հստակ կայուն աշխատավարձ։ Երկրորդ հարցն է՝ ինչո՞ւ եմ ցանկանում հենց այս կոնկրոտ բիզնեսով զբաղվել և ինչո՞ւ եմ հենց ես ցանկանում զբաղվել այս բիզնեսով»,- խորհուրդ է տալիս նոր վեբ-նախագծեր ստեղծողներին Lenta.ru-ի և մի շարք ռուսական այլ հեղինակավոր լրատվականների հիմնադիր Անտոն Նոսիկը։
Անտոն Նոսիկը համարվում է ռուսական ինտերնետի «կնքահայրերից»։ Նա ստեղծել է այնպիսի հայտնի լրատվական կայքեր, ինչպիսիք են Lenta.ru-ն, Gazeta.ru-ն, Vesti.ru-ն, Newsru.com-ը: «Երևանյան վեբ հանդիպումներ» նախագծի շրջանակներում նա Երևանում հանդես եկավ վարպետության դասով։
Նրա խոսքով նոր վեբ-նախագծեր ստեղծողները չեն պատասխանում վերոհիշյալ հարցերին։ «Մարկ Ցուկերբերգը ստեղծեց facebook-ը և հասավ հաջողության։ Երբ շատերը տեսնում են, որ մեկը ստեղծել է նախագիծ և հաջողության հասել, նրանց թվում է, որ նույն կերպ կկարողանան ստեղծել և հաջողություն ունենալ ուրիշների հաջողություններին նայելով»,-ասաց Անտոն Նոսիկը։ Նա կարծում է, որ յուրաքանչյուրը պետք է անի այն, ինչ իրոք կարող է անել, ինչը լավ է ստացվում իր մոտ։
«Անել այն, ինչ բոլորն են անում՝ մահացու կռիվ է։ Ինտերնետը միշտ է այդպիսին։ Մի բան ստեղծվում է, ապրում է, դառնում է ամենահաճախվողն ու հայտնին: Որոշ ժամանակ անց ուրիշները ցանկանում են նույնն անել։ Սակայն, ուրիշին կրկնօրինակելով, չես կարող նույնին հասնել: Կլոնավորումն ինքնախաբեություն է: Միակ բացառությունը ռուսական «Vkontakte»-ն է, որը նման է ինտերֆեյսով նորաստեղծ Facebook-ին, սակայն ամբողջությամբ այլ ֆորմատի է»,-ավելացրեց նա։
Այսօր շատ լրատվամիջողներ գնում են դեպի դեղին մամուլ՝ խաբելով ընթերցողներին սենսացիոն նորություններով։ Ըստ Անտոն Նոսիկի՝ դեղին մամուլը միշտ էլ ամենաշատ օգտագործվողն է, սակայն ոչ որակյալը: «Որակյալ բովանդակության ընթերցողը միշտ ավելի քիչ է: Կան տարբեր լսարաններ: Հնարավոր չէ, որ բնակչության գործարար զանգվածը հիմարանա. լուրջ որակյալ վերլուծություն կարդացողները չեն կարդա անորակ դեղին մամուլ»,-նշեց նա։
Անտոն Նոսիկի կարծիքով ապագան, մեդիաները գնում են դեպի մոբիլիզացիա։ «Ինտերնետը մարդկանց գրպանում է ամեն րոպե։ Ռուսաստանում բնակչության 53%-ը ինտերնետ է օգտագործում։ Մարդիկ ցանկացած ցանց, կայք, պորտալ կամ լրատվական այցելում են նաև բջջային հեռախոսների միջոցով։ Մոբիլիզացիան ռազմավարական հարց է»,-ասաց նա և ավելացրեց, որ LiveJournal ցանցը չունի բջջային ծրագիր, քանի որ չունի հստակ ռազմավարություն. «LiveJournal-ը գլոբալ առումով վաղուց մահացած է»։
Անտոն Նոսիկն անդրադարձավ նաև բաններային գովազդներին և գումարով թրաֆիկի գնմանը բազմաթիվ կայքերի կողմից։ Նրա կարծիքով բաններները հին դար են, մեռած են և հարմար չեն լրատվակյան կայքերի համար:
«Բաններներ կան այն պատճառով, որ մարդկանց մոտ այնպիսի մտածելակերպ է ձևավորվել, որ դրանք պետք է լինեն: Եթե լրատվական կայքը սկսում է թրաֆիկ (այցելություններ) գնել, դա նշանակում է այդ լրատվամիջոցը փակելու ժամանակն է։ Լսարան հավաքելով չես իմանա, ով է քո ընթերցողը։ Դա նշանակում է, որ երկրորդական է արդեն կայքի բովանդակությունը։ Յուրաքանչյուր լրատվականի համար կարևոր է ունենալ սեփական ընթերցող և ստանալ նրանց feedback-ը (արձագանքը, կարծիքը)։ Եթե այցելուների 26%-ը ուղիղ այցելուներն են, ապա դա հիանալի ցուցանիշ է»,- նշեց նա։
Երևանյան վեբ հանդիպումներ 2011 (Yerevan Web Meetings) նախաձեռնողն է «Մեդիամաքսը»՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ։ Նախագծի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման և առաջխաղացման արտասահմանյան փորձը:

31 Октябрь 2011 - 10:09 AMT
Антон Носик посоветовал желающим открыть собственный интернет-бизнес “честно ответить себе на следующие на 3 вопроса: Хочу ли я вообще заниматься бизнесом и не знать заранее, сколько денег я буду зарабатывать? Почему я хочу заниматься именно этим бизнесом? Почему данный вид бизнеса нуждается именно во мне?”
Антон Носик является одним из “крестных отцов” российского Интернета, создателем таких известных информационных сайтов, как Lenta.ru, Gazeta.ru, Vesti.ru, Newsru.com. Он в рамках проекта “Ереванские веб-встречи” провел в Ереване мастер-класс.
Он отметил, что веб-разработчики не отвечают на вышеуказанные вопросы. “Марк Цукерберг создал facebook и достиг успеха. А когда многие видят, как другие достигают успеха в этом деле, им кажется, что им это тоже по плечу”, – сказал Антон Носик. Он считает, что каждый должен заниматься тем, что умеет, что у него получается лучше всего.
“Бессмысленно клонировать чужой успех, покупая в 2011 году билет на поезд, который ушел в 2008-ом”, – сказал Антон Носик. “Уподобляясь другим, невозможно достичь того же успеха. Клонирование – самообман”. Единственным исключением является российский сайт “Vkontakte”, который похож на Facebook, хотя у него и совершенно другой формат”,- добавил он. Многие СМИ в погоне за сенсацией превратились в “желтую прессу”. По словам Антона Носика, “желтая пресса” – самая читаемая, но и самая некачественная. “Сейчас очень мало СМИ с качественной и достоверной информацией. Есть различные аудитории, хотя трудно представить себе, чтобы предприниматели или читатели, серьезной аналитики заинтересовались “желтой прессой”.
Он рассказал, что в России 53% населения пользуются Интернетом. Мобилизация – стратегический вопрос”, – сказал он, добавив, что у сети LiveJournal нет мобильной программы, и в глобальном смысле LiveJournal давно уже мертв.
Инициатор “Ереванских веб-встреч 2011” (Yerevan Web Meetings) – агентство “Медиамакс”, спонсор – компания “ВиваСелл-МТС”. Цель проекта – представить в Армении зарубежный опыт создания и развития сетевого содержания. В рамках проекта каждую субботу иностранные специалисты Интернета проводят мастер-классы. Уроки мастерства будут бесплатными, открытыми для освещения и пройдут в неформальной обстановке.