Այսօր` նոյեմբերի 1-ին հայ մեծ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի շիրիմի մոտ մեկնարկեցին նրա 140-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը: Նա նաև նշեց, որ միայն նոյեմբեր ամսին սպասվում են կոմպոզիտորին նվիրված մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես երգիչ Մկրտիչ Մկրտչյանը այդ առիթով ժամանել է Փարիզից, և մենահամերգներով հանդես կգա Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը: Բացի դրանից Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը համերգ կտա կոմպոզիտորի հիշատակին, իսկ նոյեմբերի վերջին թանգարանում տեղի է ունենալու «Սպենդիարյանը և ժամանակը» հանրապետական գիտաժողովը:
Կոմպոզիտորի շիրիմի մոտ հոգեհանգստյան կարգի ժամանակ ելույթ ունեցավ Գեղարդավանքի երգեցիկ խումբը: Այնուհետև Ալ. Սպենդիարյանի անվ. երաժշտական մասնագիտական դպրոցի սաները պատանի սպենդիարյանականների երդում տվեցին: Հնչեցին Սպենդիարյանի «Այ վարդ» և այլ ստեղծագործությունները, որոնք կատարեցին Ալ. Սպենդիարյանի անվ. երաժշտական մասնագիտական դպրոցի ժող. գործիքների նվագախումբը (գեղ. ղեկ` Ս. Գասպարյան): Այնուհետև Ալ. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի և բալետի ազային ակադեմիական թատրոնի երգչախումբը (գեղ. ղեկ` Կ. Սարգսյան) կատարեց Ալ. Սպենդիարյանի Կանանց և տղամարդկանց խմբերգերը «Ալմաստ» օպերայից:

1 ноября у могилы великого армянского композитора Александра Спендиаряна стартовали юбилейные мероприятия, посвященные 140-летию композитора. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила директор Дома-музея Александра Спендиаряна Марине Отарян. Она также отметила, что в ноябре ожидается ряд различных мероприятий, посвященных этой дате, в частности, по этому поводу из Парижа в Ереван приехал Мкртыч Мкртчян, который с сольными концертами выступит в Доме камерной музыки им. Комитаса. Кроме того, в концертном зале им. Арама Хачатуряна Государственный филармонический оркестр Армении выступит с концертом, посвященным памяти композитора. А в конце ноября в музее состоится республиканская научная конференция на тему “Спендиарян и время”.
Во время панихиды у могилы композитора выступил Гегаркуникский хор. Затем выступили юные воспитанники специальной музыкальной школы им. Спендиаряна. В исполнении учеников оркестра специальной музыкальной школы им. Спендиаряна прозвучали произведения, написанные композитором (художественный руководитель – С. Гаспарян). Затем выступил хор Армянского национального академического театра оперы и балета им. Спендиаряна, который исполнил отрывки из оперы “Алмаст”.