Այսօր «ԱրմենՏել» ընկերությունը մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց 2012-ի և հետագայի ինտերնետի զարգացման իր նոր ռամզավարության մասին՝ ներկայացնելով VDSL տեխնոլոգիան։
Ըստ «ԱրմենՏել»-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի, ընկերությունը հենց այսօր չի գործարկում VDSL-ը, սակայն այն, միանշանակ, կգործարկվի մոտ ապագայում։ VDSL տեխնոլոգիան ապահովում է մինչև 60Մբ/վ ինտերնետ։
«Հայաստանը անցել է այն շրջանը, երբ կարևոր էր, թե ինչ տեխնոլոգիայով է միանում ինտերնետը։ Հիմա սա կարևոր չէ։ Այժմ ինտերնետը դարձել է բնակչության կողմից օգտագործման համար սովորական արտադրանք։ Հիմա կարևոր է բավարարել ինտերնետի բաժանորդի բոլոր պահանջները։ Ինտերնետ-բաժանորդի համար կարևոր չէ տեխնոլոգիան, կարևոր է արագությունը»,-ասաց Իգոր Կլիմկոն։
Նա նշեց, որ երկու տարվա մեջ «ԱրմենՏել»-ը լայնացրեց է իր ցանցը, մեծ գործ կատարեց իր սերվերներում բովանդակության կենտրոնացման համար։ «Սա VDSL-ի ցուցադրություն չէ։ Մենք ամբողջ ինտերնետ շուկային ցույց ենք տալիս, թե ինչպես է հետագայում զարգանալու ինտերնետը Հայաստանում։ Եթե մեկ տարի առաջ ֆանտաստիկ կարող էր թվալ, որ 1Մբ/վ ինտերնետը կարող է պահաջված լինել, այժմ այն ամենապահանջված արագությունն է։ Եկող տարի պահանջված կդառնա 5-10 Մբ/վ-ը։ Տեխնոլոգիաները կարող են տարբեր լինել, կարևորը արագությունն է»,-ասաց Իգոր Կլիմկոն և ավելացրեց, որ հետագայում ինտերնետի արագությունների բարձրացումը չի ազդելու սակագների վրա։
D-Link ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Արմեն Շահնազարյանը ցուցադրեց այն սարքը, որը կարողանում է թողարկել VDSL-ը։
«Այս սարքն ունի ցանցին միացող մի մուտք, 4 մուտք տնային համակարգիչների համար և ապահովում է Wi-Fi անլար կապ։ Սարքին Wi-Fi-ով միաժամանակ կարող է միանալ 12-15 սարքավորում։ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջինն է, որ ներդնում է VDSL տեխնոլոգիա»,-նշեց նա։

2 Ноябрь 2011 - 09:25 AMT
2 ноября во время пресс-конференции компания “АрменТел” объявила о развитии Интернета и новой стратегии работы посредством технологии VDSL.
По словам генерального директора компании “АрменТел” Игоря Климко, компания в настоящее время еще не задействовала VDSL, однако, в скором будущем технология однозначно будет задействована. Технология VDSL обеспечивает скорость Интернета до 60 Мб/с.
“Армения, прошла тот этап, когда было важно посредством каких технологий подключается Интернет. Сейчас это не имеет значения. В настоящее время Интернет стал обычным продуктом для использования населения. Сейчас стало важно удовлетворить все потребности пользователей Интернета. Для них не имеют значения технологии, им важна скорость предоставляемого Интернета”,- сказал Игорь Климко.
Он отметил, за два года компания расширила свою сеть, совершила огромную работу в деле централизации содержания в сервисах.
“Это не выставка VDSL. Мы показываем всему Интернет-рынку, как в будущем разовьется Интернет. Если год назад скорость Интернета 1 Мб/с могла показаться фантастической, то теперь это самая востребованная скорость. В будущем году будет востребована скорость 5-10 Мб/с. Технологии могут быть разными, но самое главное – это скорость”,- сказал Игорь Климко, добавив, что будущее увеличение скорости Интернета не отразится на тарифах.
Руководитель филиала компании “D-Link” в Армении Армен Шахназарян продемонстрировал устройство, способное запустить VDSL.
“У устройства есть один вход для подключения к сети, 4 входа для компьютеров, оно обеспечивает беспроводную Wi-Fi-связь. К устройству посредством Wi-Fi одновременно может подключиться 12-15 устройств. Армения – первая страна в регионе, которая использует технологию VDSL”,- сказал он.