Այսօր` նոյեմբերի 2-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը և ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ստորագրեցին Գառնու միջնադարյան կամրջի վերականգնման մասին արարողակարգային հուշագիրը: Հուշագիրը ստորագրվեց ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի 10-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Գառնու միջնադարյան կամրջի վերականգնման նպատակով ԱՄՆ դեսպանների մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամը 2011թ. հատկացրել է 110.000 ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Սա մինչ օրս հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրականացված ամենամեծ ծրագիրն է:
ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանը իր խոսքում նշեց, որ հուշագրի ստորագրումը 2 երկրների միջև բարեկամության նշան է: Իր հերթին մշակույթի նախարարը հույս հայտնեց, որ նման ծրագրերը կլինեն շարունակական:
Լրագրողների հետ զրույցում Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ աշխատանքները կսկսվան 2012 թ-ին, մինչ այդ հայտարարվելու է մրցույթ: Նախարարը չբացառեց արտերկրից ժամանած մասնագետի միջամտությունը գործին: ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին ասաց, որ ստույգ դժվար է ասել, թե որքան կշարունակվեն կամրջի ամրակայման աշխատանքները, բայց գտնում է, որ 1-1.5 տարի աշխատանքները կտևեն:
Գառնու միջնադարյան կամուրջը կառուցված է Ազատ գետի վրա` դեպի «Հավուց Թառ» տանող ճանապարհին: Հայաստանի միջնադարյան ճարտարապետության ինժեներական նշանակություն ունեցող 11-րդ դարի այս կամուրջը եզակի կառույցներից է, և ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մշակույթի նախարարության պատվերով արդեն իսկ կազմվել է հուշարձանի վերականգնման, ամրակայման նախագծանախահաշվային փաթեթը և 2010 թ. կատարվել են ամրակայման ու վերականգնման որոշակի աշխատանքներ: Կամուրջը կիսաշրջանաձև միաթռիչք թաղով կառույց է, որի աջափնյա խելը հենված է 4-5 մետր բարձրություն ունեցող բնական ժայռին: Խելերը կառուցված են կրաշաղախով կապակցված ճեղքված բազալտե, իսկ թաղը և ճակատային որմնակամարները կարմիր և սև հարթատաշ տուֆե շարվածքով: Երթևեկելի հատվածն աջ ափից թեքությամբ իջնում է ձախ ափ:

2 ноября в Доме-музее Арама Хачатуряна посол США в Армении Джон Хефферн и министр культуры РА Асмик Погосян подписали протокольный меморандум о реставрации средневекового моста в Гарни. Меморандум был подписан во время мероприятия, посвященного 10-летию Фонда сохранения культурных ценностей послов США.
С целью восстановления средневекового моста в Гарни Фонд сохранения культурных ценностей послов США в 2011 году выделил 110 000 долларов, что является самым крупным финансированием осуществленных Фондом проектов в Армении.
Новый посол США в своей речи отметил, что подписание меморандума является доказательством дружбы между двумя странами. Министр культуры РА в свою очередь выразила надежду, что подобные программы будут носить периодический характер.
В беседе с журналистами Асмик Погосян отметила, что ремонтные работы начнутся в 2012 году, а до этого будет объявлен тендер. Министр культуры не исключила участие в реставрации иностранных специалистов. Заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила, что трудно точно сказать, сколько времени уйдет на ремонт моста, предположительно от 1- 1,5 года.
Средневековый мост Гарни 11 века построен на реке Азат, у дороги, ведущей к “Авуц Тар”. В 2010 году были произведены определенные работы по укреплению и ремонту моста.