Նոյեմբերի 3-ին հունական Պորտո Կարրաս հանգստավայրում տեղի կունենա Եվրոպայի շախմատի առաջնության առաջին մրցափուլը:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը, որը վարկանիշում չորրորդն է, առաջին մրցափուլում կխաղա Ավստրիայի հավաքականի հետ: Ռուսաստանն իր ուժերը կչափի Մոլդովայի, Ուկրաինան` Սլովակիայի հետ:
Հայաստանի կանանց հավաքականը, որը նույնպես չորրորդն է, կհանդիպի Չեխիայի հետ, ռուս շախմատիստուհիները կմրցեն Իսրայելի, Ուկրաինան` Հունաստանի հետ:
Պարտիաները կսկսվեն երևանյան ժամանակով 17:00-ին, իսկ մրցությունների պաշտոնական բացումը տեղի կունենա առաջին մրցափուլի մեկնարկից կես ժամ առաջ:
Առաջնությունը տեղի կունենա 9 տուրից բաղկացած շվեյցարական համակարգով: Տղամարդկանց առաջնությանը մասնակցում է 38 հավաքական, կանանց առաջնությանը` 28:
Ժամանակի հսկողությունը 90 րոպե է 40 քայլի համար, այնուհետև` 30 րոպե մինչև պարտիայի ավարտը` գումարած 30 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար` սկսած առաջինից: Պարտիաները տեղի կունենան նոյեմբերի 3-ից 11-ը:

Armenian men’s and women’s teams will face Austria and Czech Republic respectively in the 1st round of the European Team Chess Championship in Porto Carras Grand Resort on the Halkidiki peninsula, Greece.
A total of 38 countries are participating in the Championship. Each national federation affiliated to the European Chess Union (ECU) has the right to enter one team of four players plus one reserve in the open competition, and one team of four female players and one reserve in the women’s competition.
The ETCC is a nine-round Swiss, with one open section and one section for the women’s teams, considered a separate competitions. According to ECU and FIDE rules, the time control will be 90 min for 40 moves + 30 min for the rest of the game + 30 sec increment for every move played starting from the first move.