Այսօր` նոյեմբերի 3-ին Երևանում բացվեց ԱՊՀ միջխորհրդական վեհաժողովի մշակույթի, ինֆորմացիայի, տուրիզմի և սպորտի հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցում են ԱՊՀ երկրների մշակույթի և քաղաքական ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչներ: Նիստում քննարկվում էին մոդելային օրենքների ստեղծման և մշակման հարցերը, մասնավորապես հնագիտական ժառանգության պահպանման, տեխնոպարկերի, ոչ նյութական արժեքների պահպանման, մտավոր սեփականության, ԱՊՀ երկրների պատմության դասագրքի ստեղծման վերաբերող մոդելներ: Վեհաժողովի հայաստանյան գրասենյակի քարտուղար Մարիետտա Սահակյանը նշեց, որ վեհաժղովի ժամանակ ընդունվում են մոդելային օրենքների նախագծեր, որոնք ներկայացվում են ողջ ԱՊՀ երկրների խորհրդարաններում:
Հանձնաժողովի անդամներն են ԱԺ սցիալական հարցրով մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը, Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի կրթության, մշակույթի, գիտության և գիտա-տեխնիկական հարցերով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սվետլանա Սուխովեյը և այլն: Վեհաժողվի պատմության ողջ ընթացքում մշեկվել է շուրջ 250 մոդելային օրենքներ, որոնք ներկայացվել են ԱՊՀ անդամ երկրների խորհրդարաններ:

3 ноября в Ереване открылось заседание Постоянной комиссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ по культуре, информации, туризму и спорту, в котором принимают участие представители культуры и политики из ряда стран СНГ. На заседании будут обсуждаться вопросы создания и разработки модельных законопроектов, в частности, модели, относящиеся к охране археологического наследия, к технопаркам, охране памятников нематериальной художественной культуры и народного творчества, интеллектуальной собственности, подготовке учебника по истории СНГ и др. Секретарь делегации НС РА, начальник отела СНГ Управления по внешним связям Мариэтта Саакян отметила, что во время ассамблеи будут приниматься модельные законопроекты, которые представляются в парламентах всех стран СНГ.
Члены комиссии: член Постоянной комиссии МПА СНГ по социальным вопросам Эдуард Шармазанов, заместитель председателя Постоянной комиссии Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь Светлана Суховей и др. За всю историю комиссии было разработано более 250 модельных законов, которые были представлены в парламентах всех стран СНГ.