Google-ը հայտնել է, թե իր Android օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակը` Ice Cream Sandwitch-ը (Android 4.0), որ մոդելի հեռախոսներն են հնարավորություն ունենալու ներբեռնել և թարմացնել։ Նշենք, որ Ice Cream Sandwitch-ը թողարկվեց Galaxy Nexus սմարթֆոնի հետ։ Այս մասին գրում է CNET-ը։Samsung-ի և Google-ի համատեղ Nexus սմարթֆոնների շարքից Nexus S-ն առաջինն է լինելու, որ կստանա Ice Cream Sandwitch թարմացումը։
Դե իսկ առաջին ընկերությունը, որ կստանա թարմացման հնարավորություն, Motorola-ն է, ինչը զարմանալի չէ, քանի որ Google-ը վերջերս գնեց Motorola Mobility-ն։ Motorola-ի սմարթֆոններից Android 4.0 տարբերակի թարմացման հնարավորություն կստանա Razr սմարթֆոնի նոր մոդելը։
Samsung ընկերության Galaxy սմարթֆոնների շարքից այս թարմացումը 2012-ի երկրորդ եռամսյակի ընթացքում կստանան Galaxy Note-ը, Galaxy S II-ը:
Sony Ericsson սմարթֆոններից Xperia շարքի գրեթե բոլոր մոդելները և Sony Ericsson Live with Walkman-ը կստանան։ Այս մասին ընկերությունը հայտնել է իր Facebook-յան էջում։
LG սմարթֆոններից Optimus 2X և LG Optimus 3D մոդելները կստանան թարմացման հնարավորություն։
Դեռևս հայտնի չէ, թե HTC սմարթֆոնների որ մոդելը կունենա Android 4.0 թարմացումը։ HTC-ին իր Twitter էջում գրել է, որ շուտով նոր թարմացումների մասին կհայտնի։

Google заявила о моделях смартфонов, работающих на новой версии операционной системы Android – Ice Cream Sandwitch (Android 4.0), которым будет доступна возможность загрузок и обновления. Следует отметить, что Ice Cream Sandwitch был запущен одновременно со смартфонами Galaxy Nexus. Об этом пишет CNET.
Из смартфонов Nexus, созданных совместно компаниями Samsung и Google, первым обновление Ice Cream Sandwitch получит смартфон Nexus S.
А первой компанией, которая получит возможность обновления, будет компания Motorola, что неудивительно, поскольку Google недавно приобрела Motorola Mobility. Из смартфонов Motorola возможность обновления версии Android 4.0 получит новая модель Razr.
Из смартфонов серии Galaxy компании Samsung в течение второго квартала 2012 года возможность обновления получат модели Galaxy Note, Galaxy S II.
Из смартфонов серии Xperia компании Sony Ericsson обновление получат почти все модели, а также Sony Ericsson Live with Walkman. Об этом компания заявила на своей странице в Facebook.
Модели смартфонов Optimus 2X и LG Optimus 3D компании LG также получат возможность обновления.
Пока неизвестно, какие модели смартфонов HTC получат обновление Android 4.0. На своей странице в Twitter компания HTC написала, что скоро сообщит об обновлениях.