Նոյեմբերի 7-ին Երևանի Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում տեղի է ունենալու The Beautified Project հայկական ռոք խմբի համերգը: Համերգը կայանալու է «Դենիել Փերլի համաշխարհային երաժշտության օրեր» ծրագրի շրջանակներում: Ինչպես հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայությունը, բացման խոսքով հանդես կգա Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Դենիել Փերլի հիշատակին նվիրված Համաշխարհային երաժշտության օրերը մեկնարկել են 2002թ.-ից, երբ Կարաչիում (Պակիստան) ծայրահեղականները առևանգեցին ու սպանեցին Ուոլ Սթրիթ Ջերնըլի լրագրող Դենիել Փերլին: 2002թ. օգոստոսին նրա ընտանիքը, հաշվի անելով երաժշտության հանդեպ Դենիել Փերլի ունեցած սերը, որոշեց հույս ու միասնություն ներշնչել` կոչ անելով կազմակերպել երաժշտական միջոցառումներ: Այսպիսով, ծնունդ առավ Դենիել Փերլի հիշատակին նվիրված այս միջոցառումը, որի շրջանակում ներկայումս երկու շաբաթվա ընթացքում անցկացվում են համերգներ աշխարհի տարբեր երկրներում` մարդկանց հիշեցնելով այն սկզբունքների մասին, որոնցով առաջնորդվում էր Դենիել Փերլը, երաժշտության համընդհանուր ուժի ու մարդասիրության մասին:
Համաշխարհային երաժշտության օրերը նաև հետաքրքրական կապ ունեն Հայաստանի հետ: 2002թ. փետրվարի 22-ին, Դենիել Փերլի սպանության մասին հայտնի դառնալու հաջորդ օրը աշխարհահռչակ ամերիկահայ դիրիժոր Ջորջ Փեհլիվանյանը, որը Փերլի հարևանն էր ու ընկերը, պատրաստվում էր որպես հրավիրյալ դիրիժոր հանդես գալ Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Այդ լուրից ցնցված` նա սկզբում մտածում էր բեմ չբարձրանալ, ապա որոշեց անտեսել չարն ու չարիքը, ու համերգը նվիրեց Դենիել Փերլի հիշատակին:

4 Ноябрь 2011 - 05:25 AMT
7 ноября в Ереване в Государственном кукольном театре им. О. Туманяна состоится концерт армянской рок-группы The Beautified Project. Концерт состоится в рамках программы “Всемирные дни музыки”, посвященной памяти журналиста Дэниела Перла. Как сообщили в пресс-службе посольства США в Армении, с речью открытия на мероприятии выступит посол США в Армении Джон Хефферн.
“Всемирные дни музыки”, посвященные памяти Дэниела Перла, впервые были проведены в 2002 году, когда в городе Карачи в Пакистане был похищен исламскими радикалами и убит журналист газеты The Wall Street Journal Дэниел Перл. Факт убийства подтвердила видеопленка, полученная властями Пакистана и США, на которой запечатлена сцена казни журналиста. На пленке Перл демонстрирует выдержку и мужество. Позже тело журналиста было обнаружено в неглубокой могиле в Карачи. Ответственность за похищение взяла на себя неизвестная до того момента радикальная исламская группировка.
В августе 2002 года его семья, учитывая любовь Дэниела к музыке, решила путем универсального языка и силы музыки попытаться создать гуманный мир, призвать людей к терпимости и состраданию. С тех пор это мероприятие под названием “Всемирные дни музыки” проводится ежегодно в течение двух недель: проводятся концерты в разных странах, напоминая людям те принципы, которыми в жизни руководствовался Дэниел Перл.
“Всемирные дни музыки” интересным образом связаны и с Арменией. 22 февраля 2002 года, на следующий день после получения известия о смерти Дэниела, известный американский дирижер армянского происхождения Джордж Пехливанян, который был другом и соседом журналиста, готовился в качестве приглашенного гостя выступить на концерте с Филармоническим оркестром Израиля. Сраженный этой новостью, он поначалу решил не выходить на сцену, но затем преодолел чувство скорби и посвятил концерт памяти Дэниела Перла.