Եվրոպայի շախմատի թիմային առաջնությունում Հայաստանի կանանց հավաքականն առաջին տուրում ոչ ոքի է խաղացել Չեխիայի հավաքականի հետ։
Առաջինն ավարտվել են Լիլիթ Մկրտչյանի և Մարիա Կուրսովայի պարտիաները, նրանք կիսել են միավորները Կատերինա Նեմկովայի և Թերեզա Օլսարովայի հետ։ Լիլիթ Գալոյանը զիջել է Քրիստինե Խավլիկովային, միակ հաղթանակը տարել է Էլինա Դանիելյանը և հավասարեցրել հաշիվը՝ 2։2։
Առաջին տուրից հետո հայ շախմատիստուհիները 2 միավորով 14-րդ տեղում են։ 4 միավորով առաջատար է Սերբիան։ Երկրորդ տուրում կանանց հավաքականը մրցելու է Խորվաթիայի հետ։ Իսկ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը, որը 3,5։0,5 հաշվով պարտության է մատնել Ավստրիային և 5-րդ տեղում է, մրցելու է Ադրբեջանի հետ։ Ադրբեջանցի շախմատիստները 2,5։1,5 հաշվով պարտության են մատնել Իտալիային և 12-րդ տեղոմ են։

Armenian women’s chess team drew the game vs. Czech Republic in the first round of European Team Chess Championship.
Lilit Mkrtchyan and Maria Kursova finished first, sharing points with Katerina Nemcova and Tereza Olsarova. After Lilit Galoyan lost to Kristyna Havlikova, Elina Danielian won a victory equalizing the score 2:2.
After the first round, Armenian women chess players are ranked 14 with 2 points. Serbians top the standings with 4 points.
After crushing Austria 3,5:05 in the first round, Armenian men’s team will face Azerbaijanis, who scored a 2,5:1,5 victory over Italy to rank 4th.