LinkedIn պրոֆեսիոնալների սոցիալական ցանցն այժմ ունի 131 միլիոն օգտագործող և ավելի քան միլիոն խմբեր։ Այս մասին հայտնել է LinkedIn-ի գլխավոր տնօրեն Ջեֆ Ուեյները, ներկայացնելով ֆինանսական հաշվետվությունը, գրում է Mashable-ը։
Ըստ Ուեյների, ավելի քանի 15 միլիոն մարդ միացել է գործարար ցանցին 2011-ի երրորդ եռամսյակում, ինչը համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ 63% աճ է։
Եվ այդ օգտագործողների մեծամասնությունը այցելում է ցանց բջջայինից։ Ջեֆ Ուեյների խոսքով, բջջային էջերի դիտումները նույնպես աճել են և LinkedIn-ին այցելողների 13%-ը այցելում է կայք հենց բջջային տարբերակից։
Ավելի շատ օգտագործվող է դարձել նաև LinkedIn-ի կիսելու (Share) կոճակը։ Այն տեղադրված է 180 000 կայքերում։ Մոտ 40 000 նախագծողներ օգտագործում են LinkedIn-ի API-ին։
Դե իսկ ֆինանսական տեսանկյունից, ընկերությունը երրորդ եռամսյակում ունեցել է մոտ 139 միլիոն դոլարի եկամուտ։ Չնայած ընկերության գրանցած աճի ցուցանիշներին, այնուամենայնիվ, ընկերության բաժնետոմսերի արժեքը նվազել է 9%-ով։

LinkedIn professional social network now has 131 million members and more than a million groups, LinkedIn CEO Jeff Weiner told listeners on an earnings call, Mashable reported.
Weiner said more than 15 million people joined the business social network in the third quarter of 2011. That’s a boost of 63% compared to the growth rate this time last year.
More of those users are accessing the service through mobile. Weiner said mobile pageviews are up by 400% year-over-year. In total, mobile accounts for 13% of LinkedIn’s unique visits.
The LinkedIn Share button is also gaining traction. The Share button is now on 180,000 domains, up from 100,000 in the second quarter. There are now 40,000 developers using the LinkedIn APIs, an increase of 30% from the second quarter.
As for revenue, the company already announced that revenues jumped by 126% to $139.5 million, but broke down the growth of main revenue streams. LinkedIn’s Hiring Solutions product now has 7,400 customers, an increase of 159%.
Finally, Premium Subscribers have doubled in the last year and is growing “faster than overall membership.” Despite the positive numbers, LinkedIn shares are taking a pounding. The company’s stock is down by more than 9% in after-hours trading.