Երեկ` նոյեմբերի 3-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնակցել է հայ անվանի երգչուհի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արաքս Դավթյանին նվիրված հուշ-երեկոյին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Կամերային երգեցողության վարպետ Արաքս Դավթյանի հիշատակի միջոցառմանը մասնակցում էին «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր Սվետլանա Նավասարդյանը: Հայտնի օպերային երգչուհի, Հայաստանի ժողովրդական արտիստ և Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Արաքս Դավթյանը մահացել է 2010 թ-ի հուլիսի 29-ին 61 տարեկանում, Մոսկվայում: Դավթյանի սոպրանոն հայտնի էր ինչպես Ռուսաստանում, Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Նա նաև վոկալի հրաշալի ուսուցիչ է: Խաղացել է Ռուստամ Խամդամովի «Վոկալի զուգահեռներ» ֆիլմում:
Դավթյանը 1975 թվականին ավարտել է Երևանի կոնսերվատորիան, իսկ 1979-ին դարձել է Գլինկայի անվան վոկալիստների համամիութենական մրցույթի դափնեկիր:
Այնուհետև Դավթյանը եղել է կոնսերվատորիային կից օպերային ստուդիայի մենակատարը մինչև 1986 թվականը, որից հետո ընդգրկվել է Հայաստանի Պետհեռուստառադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմում: Վիոտտիի անվան երաժշտության և պարի միջազգային մրցույթում`Վարչելիում Արաքս Դավթյանի հաղթանակից հետո, նրան հրավիրեցին Մեծ թատրոն:
Երգչուհին համերգային շրջագայություններ է ունեցել ԱՄՆ-ում և Եվրոպայի երկրներում Վլադիմիր Սպիվակովի «Մոսկվայի վիրտուոզներ» նվագախմբի հետ:

3 ноября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоялся вечер, посвященный памяти известной певицы, народной артистки РА Аракс Давтян, на котором присутствовал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. На мероприятии также присутствовали первая леди РА Рита Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй и министр культуры РА Асмик Погосян.
В мероприятии, посвященном памяти певицы, участвовали Государственный камерный хор “Овер” и пианистка Светлана Навасардян.
Известная оперная певица, народная артистка Армении и заслуженная артистка РФ Аракс Давтян скончалась 29 июля 2010 года в Москве в возрасте 61 года.
Сопрано Давтян известно как в России, Армении, так и за рубежом. Также она являлась замечательным педагогом вокала.
Аракс Давтян окончила Ереванскую консерваторию в 1975 , а в 1979 году стала лауреатом Всесоюзного конкурса вокалистов им. Глинки. С 1975 по 1980 год являлась иллюстратором Ереванской консерватории.
Затем Давтян была солисткой Оперной студии консерватории вплоть до 1986 года, после чего вошла в состав симфонического оркестра Гостелерадио Армении. После победы на Международном конкурсе музыки и танца им. Виотти в Варчелли в 1984 году, ее пригласили в Большой театр.
Певица провела концертные турне в США и странах Европы вместе с оркестром “Виртуозы Москвы”, возглавляемым Владимиром Спиваковым. Также Аракс Давтян выступала с Государственным академическим камерным оркестром России под управлением Константина Орбеляна.