Նոյեմբերի 4-ին հունական Պուերտո Կարրաս քաղաքում կայացան շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնության երկրորդ մրցափուլի պարտիաները: Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի մրցակիցը Ադրբեջանի հավաքականն էր:
Առաջին տախտակին Լևոն Արոնյանը ոչ ոքի խաղաց Թեյմուր Ռաջաբովի հետ, իսկ Վլադիմիր Հակոբյանը սև ֆիգուրներով կիսեց միավորները Շախրիար Մամեդյարովի հետ:
Վերջին տախտակին Գաբրիել Սարգսյանի մրցակիցը Գադիր Գուսեյնովն էր: Պարտիան ավարտվեց ադրբեջանցի շախմատիստի հաղթանակով:
Վերջինն իր պարտիան ավարտեց Հայաստանի հավաքականի երկրորդ համար Սերգեյ Մովսիսյանը: Նա սև ֆիգուրներով էր խաղում և մինչև 52-րդ քայլը փորձում էր հանդիպումն ավարտել ոչ ոքի: Սակայն նրա մրցակից Վուգար Գաշիմովն ավելի ուժեղ դուրս եկավ և կարողացավ հաղթանակ տանել: Այսպիսով, Հայաստանի հավաքականն առաջնությունում իր առաջին պարտությունը կրեց 2:1 հաշվով:

4 Ноябрь 2011 - 17:59 AMT
4 ноября в греческом городе Пуерто Каррас состоялись матчи второго тура чемпионата Европы по шахматам. Соперником мужской сборной Армении была сборная Азербайджана.
На первой доске Левон Аронян сыграл вничью с Теймуром Раджабовым, а Владимир Акопян черными фигурами поделил очки с Шахрияром Мамедъяровым.
На последней доске соперником Габриеля Саркисяна был Гадир Гусейнов. Партия закончилась победой азербайджанского шахматиста.
Последним свою партию завершил второй номер сборной Армении – Сергей Мовсисян. Он играл черными фигурами и до 52 хода пытался завершить встречу ничьей. Но его соперник – Вугар Гашимов оказался сильнее и смог одержать победу. Таким образом, сборная Армении на чемпионате потерпела свое первое поражение со счетом 3:1.