Նոյեմբերի 8-12-ը Երևան և Գյումրի քաղաքներում կայանալու է ճապոնական ֆիլմերի փառատոն, որը կազմակերպել են ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանությունը և hայ-ճապոնական «Հիկարի» գիտակրթամշակութային կենտրոն ՀԿ-ն: Միջոցառմանը աջակցում է ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը:
Ինչպես հայտնում է «Հիկարի»-ից ուղարկված հաղորդագրությունը, փառատոնի շրջանակներում ներկայացվելու են 5 լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմեր:
Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 8-ին, ժամը 19:30 «Մոսկվա» կինոթատրոնում, որին կհաջորդի «Այկի» ֆիլմի դիտումը: Բացման արարողությանը ներկա են գտնվելու ՀՀ Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիկախիտո Խարադան, մի խումբ ճապոնացի պաշտոնյաներ, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնակատար Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և այլ պաշտոնյա անձիք:
Փառատոնի ընթացքոմ ցուցադրվող ֆիլմերի մուտքը լինելու է ազատ:
ՀՀ-ում ճապոնական ֆիլմերի փառատոնը վերջին անգամ անցկացվել էր 2006 թվականին՝ ՀՀ մշակութային նախարարության աջակցությամբ:
2005թ. օգոստոսին «Խաղաղության լապտերներ» ծրագրի շրջանակներում Հիրոսիմա և Նագասակի քաղաքների ռմբակոծության 60-րդ տարելիցին հայ երեխաներն առաջին անգամ աշխարհում Ճապոնիայի Հիրոսիմա քաղաք ուղարկեցին իրենց ձեռքով պատրաստված կռունկներ և լապտերներ, որպես հարգանքի տուրք ռմբակոծության զոհերի հիշատակին և որպես կոչ ընդդեմ պատերազմների: Ամբողջ աշխարհի համար դա դարձավ ավանդույթ, և այժմ տարբեր երկրներից երեխաները իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցում ռմբակոծության զոհերին̀ լապտերներ ուղարկելով Ճապոնիա: Այս ծրագրի արդյունքում 2010թ ստեղծվեց «Հիկարի» հայ-ճապոնական գիտակրթամշակութային կենտրոնը, որի գործունեությամբ հիմք դրվեց Երևան-Հիրոսիմա քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացին:

5 Ноябрь 2011 - 09:39 AMT
С 8 по 12 ноября в городах Ереван и Гюмри состоится фестиваль японских фильмов, организованный ОО армяно-японский научно-образовательный и культурный центр “Хикари”. Содействие в проведении мероприятия оказывает Министерство культуры РА.
Как говорится в сообщении “Хикари”, в рамках фестиваля будут представлены 5 полнометражных игровых фильмов. Церемония торжественного открытия фестиваля состоится 8 ноября в 19:30 часов в кинотеатре “Москва”, вслед за которым состоится просмотр фильма “Айки”. На церемонии открытия будут присутствовать чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Тикахито Харада, ряд высокопоставленных лиц Японии, министр культуры РА Асмик Погосян, исполняющий обязанности мэра Еревана Тарон Маркарян, заместитель министра иностранных дел РА Сергей Манасарян, министр диаспоры РА Грануш Акопян и другие официальные лица.
Вход во время показов фильмов будет бесплатным.
В последний раз в Армении фестиваль японских фильмов проводился в 2006 году при содействии Министерства культуры РА.
В августе 2005 года в рамках программы “Фонари мира” по случаю 60-ой годовщины бомбардировки японских городов Хиросима и Нагасаки армянские дети впервые отправили в Хиросиму бумажные фонарики и журавликов, приготовленных своими руками, в знак памяти жертв бомбардировок и как призыв к миру против войны. Это стало традицией во всем мире, и теперь дети разных стран посылают в Японию фонарики в знак солидарности и как дань уважения жертвам и пострадавшим от этой страшной трагедии. Результатом этой программы стало создание в 2010 году армяно-японского научно-образовательного и культурного центра “Хикари”. В результате деятельности центра Ереван и Хиросима стали городами-побратимами.