Նոյեմբերի 5-ին կայացավ Բալթյան երկրների առաջատար Delfi.lt պորտալի հասարակայնության հետ կապերի տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեի վարպետության դասընթացը «Երևանյան վեբ-հանդիպումներ 2011» (Yerevan Web Meetings) նախագծի շրջանակներում։Աիստե Զիլինսկիենեն պատմեց, որ Delfi պորտալը ստեղծվել է 1999-ին Էստոնիայում։
«Մեր տարածաշրջանում դեռ կա մրցակցություն թերթերի հետ և ինտերնետ լրատվական պորատալները ընդամենը 9-ն են։ Delfi-ն ամենամեծ լրատվական կայքն է՝ օրական 300 000 ընթերցողներով»,- ասաց նա և նշեց, որ Delfi-ում տեղեկությունները փնտրում են և գրում ոչ միայն լրագրողները, այլև սովորական մարդիկ։
«Քաղաքացիները հաճախ ավելի օպերատիվ են գտնվում, քան լրագրողները։ Երբ ինչ-որ միջադեպ է լինում, տեսնում ենք, որ բոլոր մարդիկ հեռախոսներով նկարում են և ուղարկում մեզ։ Մենք ունենք հատուկ բաժին քաղաքացիների ուղարկած լուրերի համար։ Մենք ճշտում են ուղարկված լուրի հավաստիությունը, ապա թեթևակի խմբագրում լրագրողական տեսքով և դնում կայքում և հատուկ նշան ունենք ստեղծած, որից հասկացվում է, որ լուրը քաղաքացի է ուղարկել»,- պատմեց Աիստե Զիլինսկիենեն։ Ըստ նրա, մարդկանց ուղարկած լուրերի 90%-ը տեղադրվում է կայքում, այս կերպ խմբագրությունը ընթերցողների կողմից վստահություն է ձեռք բերում։
Լիտվայում այսօր 65%-ը բնակչության ինտերնետ օգտագործող է, ինչ մեծ ցուցանիշ է։ Աիստե Զիլինսկիենեի խոսքով, այժմ մարդիկ շատ են սիրում լուրեր կարդալ անմիջապես բջջայինից և տվյալ դեպքում շատ կարևոր է լրատվականի համար ունենալ սեփական բջջային ծրագիր։
Delfi պորտալի առաջատար լինելը կապված է մի քանի փաստի հետ։ Delfi-ն ամենաառաջին լրատվական կայքն էր, այն բազմաժանր է. տալիս է թե՛ նորություններ, թե՛ տեսանյութեր, թե՛ ֆոտոլուրեր, թե՛ հարցազրույցներ հայտնիների հետ, կարծիքներ և ունի կից առանձին թեմատիկ պորտալներ՝ բնապահպանական, ավտոաշխարհի և այլն։
«Մենք պարբերաբար նաև կազմակերպում ենք օնլայն կոնֆերանսներ, ինչը շատ են սիրում ընթերցողները, նրանք կարողանում են հղել հարցեր կոնֆերանսի հյուրերին։ Ունենք նաև բլոգեր, որոնք վարում են հայտնի մարդիկ։
Աիստե Զիլինսկիենեի խոսքով, բալթյան երկրների բնակիչները սոցիալական ցանցերում ակտիվ չեն և Facebook-ի գործոնը լրատվական կայքի համար այցելությունների հսկա թրաֆիկ չի ստեղծում։ «Հակառակն է, հաճախ մեր միջոցով են շատերը գրանցվում Facebook-ում և ակտիվանում։ Մեր պորտալի ուղիղ այցելությունները (direct traffic) կազմում են 75%-ը»,-ավելացրեց նա։
Աիստե Զիլինսկիենեն պատմեց նաև կայքի դիզայնի, գովազդների և կայքի այլ կողմերի մասին։
«Երևանյան վեբ հանդիպումներ»-ի նախաձեռնողն է «Մեդիամաքսը»՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ։ Նախագծի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման և առաջխաղացման արտասահմանյան փորձը:
Նախագծի շրջանակում արդեն կայացել է Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկու, Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր և բաժնետեր Աննա Զնամենսկայայի, Lenta.ru-ի հիմնադիր և ռուսաստանյան ինտերնետի «կնքահայրերից» Անտոն Նոսիկի վարպետության դասընթացները։

5 ноября в рамках проекта “Ереванские веб-встречи 2011” (Yerevan Web Meetings) состоялся мастер-класс директора по общественным связям портала Delfi.lt, лидера в странах Прибалтики Аисте Зилинскиене.
Аисте Зилинскиене рассказала, что портал Delfi создан в 1999 году в Эстонии.
“У нас в регионе еще сильна конкуренция с газетами, и потому информационных интернет-порталов всего 9. Портал Delfi, с 300 000 читателей ежедневно, является самым крупным информационным сайтом”, – сказала она, отметив, что в Delfi новости находят и размещают не только журналисты, но и обычные пользователи.
“Обычные граждане зачастую оказываются более оперативными, чем журналисты. Когда что-либо случается, люди фотографируют происходящее на мобильный и сразу посылают нам. У нас есть специальный отдел для сведений, полученных от граждан. Мы проверяем достоверность информации, затем, слегка отредактировав, помещаем на сайте под особым значком, по которому можно определить, что информация предоставлена обычными гражданами”, – рассказала Аисте Зилинскиене. По ее словам, 90% полученной информации помещается на сайте, что вызывает определенное доверие у читателей.
В Литве 65% населения – интернет-пользователи, что является достаточно хорошим показателем. По словам Аисте Зилинскиене, людям нравится читать новости непосредственно с мобильного, и в данном случае для информационного сайта очень важно иметь собственную мобильную программу.
Лидерство портала Delfi связано с несколькими обстоятельствами. Это первый многожанровый сайт, на котором можно найти новости, видеоматериалы, фотоновости, интервью, мнения и содержит отдельные тематические порталы об охране природе, для автолюбителей и т.д.
В рамках проекта каждую субботу иностранные специалисты Интернета проводят мастер-классы. Уроки мастерства будут бесплатными, открытыми для освещения и пройдут в неформальной обстановке.
“Мы периодически организуем онлайн-конференции, что очень нравится нашим читателям, они могут задать вопрос непосредственно гостям конференции. У нас есть и блоги, которые ведут известные в стране личности”, – сказала Зилинскиене и добавила, что жители стран Прибалтики не очень активны в социальных сетях. “Многие регистрируются в Facebook с нашей помощью. Прямые посещения нашего портала (direct traffic) составляют 75%”, – сообщила она.