Հայտնի ֆուտբոլիստ Ռոմարիոն՝ Բրազիլիայի հավաքականի և իսպանական «Բարսելոնայի» նախկին հարձակվողը, որոշել է առաջադրել թեկնածությունը Ռիո դե Ժանեյրոյի քաղաքապետի պաշտոնում։ Այդ պաշտոնում ընտրությունները կայանալու են 2012-ին։ Ռոմարիոն իր քաղաքական կարիերան սկսել է որոշ ժամանակ առաջ և հիմա զբաղեցնում է տեղի խորհրդարանի պատգամավորի պաշտոնը, հաղորդում է vesti.ru-ն։
Ֆուտբոլիստը խոստացել է, որ եթե հաղթի ընտրություններում, նրա հիմնական խնդիրը կլինի քաղաքը 2014-ի աշխարհի առաջնությանը նախապատրաստելը։
Իր ֆուտբոլային կարիերայի ընթացքում Ռոմարիոն խփել է ավելի քան հազար գոլ, 1994-ին Բրազիլիայի հավաքականի հետ դարձել է աշխարհի չեմպիոն։ Այդ ժամանակ նա ճանաչվել է մրցաշարի լավագույն խաղացող։

Известный футболист Ромарио, экс-форвард сборной Бразилии и испанской “Барселоны”, решил баллотироваться на пост мэра бразильского города – Рио-де-Жанейро. Выборы на эту должность состоятся в 2012 году. Свою политическую карьеру Ромарио уже начал некоторое время назад, и сейчас занимает пост депутата местного парламента от социалистической партии, передает vesti.ru.
Ромарио пообещал: основная задача, которой он станет заниматься, если выиграет выборы- подготовка бразильского города к чемпионату мира по футболу 2014 года.
Разговаривая с журналистами, он заявил, что недостаток образования вовсе не мешает ему в политической деятельности, “а наоборот, заставляет трудиться еще целеустремленнее”.
За свою футбольную карьеру Ромарио забил более тысячи голов, а в 1994 году выиграл вместе с бразильской сборной чемпионат мира. Тогда он был признан лучшим игроком турнира.