Գերմանական դատարանը ճանաչել է Motorola Mobility ընկերության հաղթանակը Apple-ի հետ հեղինակային իրավունքի (կրկնօրինակման) դատական հայցում։ Այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն։
Դատարանի որոշմամբ Apple-ը մեղավոր է ճանաչվել երկու խախտումներում։ Առաջին խախտումը բջջային ցանցերում տվյալների փոխանցման տեխնոլոգիայի կրկնօրինակում էր, երկրորդը սարքավորումների միջև հաղորդագրությունների փոխանակումը։
Այս երկու տեխնոլոգիաները Apple-ն օգտագործում է հատկապես Mac համակարգիչներում և բջջային iOS համակարգում։ Արդյո՞ք Motorola-ն կկարողանա Apple-ի սարքերի վաճառքի համար դատական արգելքի հասնել Գերմանիայում, կասկածելի է։
Գերմանիայում Apple-ը երկու կազմակերպություններով է ներկայացված՝ Apple և Apple Գերմանիա։ Motorola-ն երկուսի դեմ էր ներկայացրել դատական հայց և հաղթանակը հաջողվեց տանել միայն Apple-ի դեմ, որը Գերմանիայում չի զբաղվում արտադրանքների վաճառքով։ Փաստորեն այս հաղթանակը կարելի է խորհրդանշական անվանել։
Նշենք, որ միմյանց դեմ այս դատական գործընթացները սկսվել են 2010-ի սկզբում, երբ Motorola –ն մեղադրում էր Թիմ Քուքին 18 խախտումների մեջ։ Ապա մեկ ամիս անց, Apple-ը պատասխան հայցով ներկայացավ։
2011-ի սկզբում Apple –ին հաջողվեց հաղթել Samsung-ի դեմ դատական հայցերում։ Samsung-ը և Motorola-ն Apple –ի հիմնական մրցակիցներն են, քանի որ աշխատում են Google-ի Android օպերացիոն համակարգով։ Իսկ Google-ը օգոստոսին գնեց Motorola-ն։

7 Ноябрь 2011 - 11:25 AMT
Земельный суд немецкого города Мангейм принял сторону компании Motorola Mobility в ее патентном споре с Apple, сообщает Lenta.ru.
Суд признал Apple виновной в нарушении двух патентов Motorola, которые были получены в органах ЕС. В одном из них описывается технология, связанная с передачей пакетов данных в мобильных сетях, а во втором – способы обмена сообщениями между устройствами.
Запатентованные разработки применяются в продуктах Apple, в частности, в компьютерах Mac и мобильных устройствах на базе iOS. В Германии Apple представлена двумя организациями – Apple Inc. и Apple Germany. Motorola подала иски против обеих, однако выиграть удалось только иск против Apple Inc., которая не занимается продажей устройств в этой стране. Поэтому судебную победу Motorola можно считать "исключительно символической".
Следует отметить, что патентное противостояние Apple и Motorola ведут также в США. В начале октября 2010 года Motorola обвинила компанию Тима Кука в нарушении 18 патентов, а месяц спустя Apple выдвинула встречный иск.
В начале осени 2011 года Apple удалось одержать в Германии патентную победу над компанией Samsung, добившись запрета на продажу планшета Galaxy Tab 10.1. И Samsung и Motorola являются производителями мобильных устройств на операционной системе Android, которая конкурирует на рынке с iOS. В середине августа было объявлено о покупке Motorola разработчиком Android корпорацией Google.