Ինչպես արդեն նշվել էր, Հայաստանում անցկացվելու է Ճապոնական ֆիլմերի փառատոն: Կինոգետ Րաֆֆի Մովսիսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ փառատոնում ներկայացված են ինչպես ճապոնական ֆիլմերի «Ոսկե դարը», այնպես էլ այսօրվա ճապոնական կինոյում թելադրող կինոոռեժիսորների աշխատանքները: Նա նաև հավելեց, որ այդ ֆիլմերը ավելի պարզ կերպով ներկայացնում են այն հարցերը, որոնք հուզում են բոլորին`ճապոնական մինիմալիզմի յուրահատկությամբ: Մովսիսյանը նաև ուրախություն հայտնեց, որ փառատոնը չի կենտրոնացել մայրաքաղաքում, այլ նաև կայանալու է Գյումրիում:
Հայաստանի Այկիդո Այկիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Ավետիսյանը իր հերթին նշեց, որ բացման ֆիլմի` «Այկի»-ի գլխավոր հերոսի պատմությունը իրական է և պատմում է իր ուսուցչի մասին:
«Հիկարի» գիտակրթամշակութային կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Փիլիպոսյանը ասաց, որ կարճ ժամանակահատվածում է փառատոնը կազմակերպվել և այդ իսկ պատճառով միայն 5 ֆիլմ հաջողվեց ներկայացնել փառատոնում: Ֆիլմերը լինելու են բնօրինակի լեզվով և ռուսերեն ենթագրերով: Ճապոնական ֆիլմերի փառատոնի նպատակն է հայ կինոսերին ծանոթացնել ճապոնական կինոյի հետ և մշակութային համագործակցության նոր եզրեր գտնել երկու երկրների միջև: Ֆիլմերի ընտրությունը պատկանում է Ճապոնիայի դեսպանատանը: Փառաոտնի առիթով Հաաստան են ժամանել դեսպանատան ներկայացուցիչներ:
Փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա նոյեմբերի 8-ին, ժամը 19:30 «Մոսկվա» կինոթատրոնում և կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 10-ը: Գյումրիում փառատոնը կայանալու է նոյեմբերի 11-12-ը: Միջոցառմանը աջակցում է ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը:

7 Ноябрь 2011 - 13:49 AMT
Как уже было отмечено, в Армении будет проведен Фестиваль японских фильмов. Киновед Раффи Мовсисян в беседе с журналистами сказал, что на фестивале будут представлены как фильмы “золотого века”, так и новые работы японских кинорежиссеров, продиктованные велением времени. Он также добавил, что фильмы поднимают общечеловеческие проблемы, хотя в них присутствуют некоторые особенности японского минимализма. Мовсисян также с радостью отметил, что фестиваль не ограничится столицей, мероприятия будут организованы и в Гюмри.
Председатель федерации “Айкидо Айкикай” в Армении Армен Аветисян, в свою очередь, отметил, что история главного героя фильма “Айки”, которым откроется фестиваль, основана на реальных событиях, она рассказывает о его учителе.
Председатель ОО армяно-японский научно-образовательный и культурный центр “Хикари” Карине Пилипосян сказала, что фестиваль был организован в довольно короткие сроки, и по этой причине представить удалось лишь 5 фильмов. Фильмы будут показаны на языке оригинала с русскими субтитрами. Цель фестиваля – познакомить армянского зрителя с японским кино и найти новые грани культурного сотрудничества между двумя странами. Отбор фильмов принадлежит посольству Японии. По случаю фестиваля в Армению приехали представители посольства. Церемония торжественного открытия фестиваля состоится 8 ноября в 19:30 часов в кинотеатре “Москва”, фестиваль продолжится до 10 ноября. В Гюмри фестиваль пройдет 11-12 ноября. Проведению мероприятия содействует Министерство культуры РА.