Նոյեմբերի 10-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում կայանալու է «Հանդիպում կոմպոզիտորների հետ» շարքի հերթական միջոցառումը, որտեղ այս անգամ հյուրընկալվելու է հայտնի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը: Հանդիպման ընթացքում կոմպոզիտորը վերլուծելու է իր նոր ռեքվիեմը: Հանդիպման թեման է «Ռեքվիեմի որոնում. դատողություններ հոգևոր երաժշտության շուրջ»:
Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թ-ին հունվարի 27-ին` Բեյրութում (Լիբանան): 1947-ին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Հայաստան: Ակտիվ կերպով աշխատել է ֆիլմերում, գրել է Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը», Հենրիխ Մալյանի «Մենք ենք մեր սարերը» ֆիլմերի երաժշտությունը և այլն, ՀՀ ժողովրդական արտիստ է:
1965 թ-ին ավարտել է Երեւանի պետական կոնսերվատորիան` Լազար Սարյանի կոմպոզիցիայի բաժինը, 1968 թ-ին նույն բաժնի ասպիրանտուրան: 1963-1964թթ.` Երեւանի պարարվեստի կոնցերտմայստեր: 1964-1965թթ.` հայկական ռադիոյի եւ հեռուստատեսության երածշտական խմբագիր: 1992-95թթ. եղել է Երևանի կոնսերվատորիայի ռեկտորը:

8 Ноябрь 2011 - 05:33 AMT
10 ноября в Союзе искусств “Нарекаци” состоится очередное мероприятие из цикла “Встреча с композиторами”, на котором в этот раз гостем будет известный композитор Тигран Мансурян. В ходе встречи композитор представит армянским музыкантам анализ своего нового реквиема. Тема встречи “Поиск реквиема: Суждения о духовной музыке”.
Тигран Мансурян родился 27 января 1939 года в Бейруте (Ливан). В 1947 году с семьей переехал в Армению. Мансурян закончил Ереванскую консерваторию (1967, класс композиции Л. М. Сарьяна), в 1967—1986 преподавал в ней (с 1986 — профессор), в 1992—1995 был её ректором. Активно работал в кино, написал музыку к фильмам “Цвет граната” С. Параджанова (1968), “Осеняя пастораль” Михаила Вартанова, “Мы и наши горы” Г. Маляна (1969), “Хозяин” Б. Оганесяна (1983), “Белые грезы” С. Исраэляна (1985), “Танго нашего детства” (1985) А. Мкртчяна, и др. Тигран Мансурян – один из наиболее исполняемых композиторов современной Армении.