Եվրոպայի շախմատի թիմային առաջնության 5-րդ տուրը Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի համար հաջող էր։ Հայ շախմատիստների մրցակիցն էր Դանիաի հավաքականը։ Լևոն Արոնյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը և Գաբրիել Սարգսյանը հաղթանակներ են տարել, իսկ Սերգեյ Մովսիսյանը ոչ ոքի է խաղացել։ Հայաստանի հավաքականը հաղթել է 3,5։0,5 միավորով և մրցաշարային աղյուսակցում 7 միավորով 6-րդ տեղում է։ 6-րդ տուրում հայկական թիմը խաղալու է Իսպանիայի հետ։
Այս տուրում Հայաստանի կանանց հավաքականը ոչ ոքի է խաղացել Սլովենիայի հետ։ Էլինա Դանիելյանը և Մարիա Կուրսովան զիջել են մրցակիցներին, իսկ Լիլիթ Մկրտչյանը և Լիլիթ Գալոյանը կարողացել են հաղթանակներ տանել։ Հավաքականների հանդիպումն ավարտվել է 2։2 հաշվով։ Հայ շախմատիստուհիները 6 միավորով իջել են 11-րդ տեղը։ Հաջորդ տուրում նրանք խաղալու են Հունաստանի հետ։
Առաջնությունն ընթանում է շվեյցարական համակարգով 9 տուրերով։ Տղամարդկանց մրցաշարին մասնակցում են 38 հավաքականներ, կանանց մրցաշարին՝ 28։

8 Ноябрь 2011 - 07:01 AMT
5 тур командного чемпионата Европы по шахматам для мужской сборной Армении был удачным. Соперником армянских шахматистов была Дания. Левон Аронян, Владимир Акопян и Габриель Саркисян одержали победы, а Сергей Мовсисян поделил очки с соперником. Сборная Армении победила со счетом 3,5:0,5 и в турнирной таблице поднялась на 6 место с 7 очками. В 6 туре армянская команда сыграет против Испании.
В этом же туре женская сборная Армении сыграла вничью со Словенией. Элина Даниелян и Мария Курсова уступили соперницам, а Лилит Мкртчян и Лилит Галоян смогли одержать победы. Встреча сборных завершилась со счетом 2:2. Армянские шахматистки с 6 очками опустились на 11 место. В следующем туре они сыграют с Грецией.
Чемпионат проходит по швейцарской системе в 9 туров. В мужском турнире участвуют 38 сборных, в женском – 28.
Контроль времени 90 минут на 40 ходов, затем 30 минут до конца партии с добавлением 30 секунд за каждый ход, начиная с первого.