Այսօր` նոյեմբերի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև ստորագրվեց 2011-2013 թթ. մշակութային համագործակցության մասին գործնական ծրագիր: Փաստաթուղթը ՀՀ մշակույթի նախարարությունում ստորագրեցին ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը և ԵԱՀ մշակույթի նախարարի առաջին տեղակալ Հուսամ Սաադ Զաղլուլ Նասսարը: Ծրագրով հիմք դրվեց 2 երկրների միջև թատերարվեստի բնագավառում համագործակցությանը, մասնավորապես օպերային թատրոնների, ազգագրական և ժող.գործիքների համույթների փոխանակումներ և այլն:
Նասսարի առաջարկով հայ երիտասարդ գրողներն ու գրականագետները կժամանեն Եգիպտոս և փորձով կփոխանակվեն իրենց եգիպտացի գործընկերների հետ: Հայաստանը հունվարի վերջին Կահիրեի 2012 թ-ի գրքի միջազգային ցուցահանդեսում պատվավոր հյուրի կարգավիճակով հանդես կգա: Նասսարի խոսքով պետք է ամուր համագործակցություն ձևավորվի երկու երկրների միջև հատկապես թարգմանչական ոլորտում, որպեսզի եգիպտացի հեղինակները թարգմանվեն հայերեն, իսկ հայ հեղինակները` արաբերեն:
Ծրագիրը հիմնված է 1997 թ-ի մարտի 17-ին Կահիրեում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Կառավարության միջև մշակույթի, կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին» համաձայնագրի դրույթների վրա:

8 Ноябрь 2011 - 09:34 AMT
8 ноября между Министерством культуры РА и Министерством культуры Арабской Республики Египет подписана программа о культурном сотрудничестве в 2011-2013 гг. Документ был подписан в Министерстве культуры заместителем министра культуры РА Артуром Погосяном и первым заместителем министра культуры Египта Гусамом Саадом Захлулом Нассаром. Программой были заложены основы сотрудничества двух стран в области театрального искусства, в частности, оперных театров, обмена ансамблями народных инструментов и т.д.
По предложению Нассара молодые армянские писатели и литературоведы посетят Египет и обменяются опытом со своими египетскими коллегами. Армения в конце января на Международной выставке книги “Каир 2012” выступит в качестве почетного гостя. По словам Нассара, между Арменией и Египтом необходимо укрепить тесное сотрудничество, особенно в области переводческой деятельности, чтобы египетские авторы были переведены на армянский, а армянские – на арабский язык.
Программа основана на положения меморандума “О сотрудничестве между правительством Республики Армения и Арабской Республики Египет в области культуры, образования и науки”, подписанного 17 марта 1997 года в Каире.