«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ և HaySoft նախագծի նախաձեռնող Հրանտ Օհանյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net ի թղթակցին, որ Mozilla Firefox բրաուզերի 7-րդ և 8-րդ թարմացումների վերջնական տարբերակներն արդեն հասանելի են հայերեն լեզվով։
Firefox 7-ի հայերեն տարբերակը կարելի է ներբեռնել Mozilla-ի պաշտոնական կայքից, իսկ Firefox 8-ի հայերենը մոտակա երկու օրվա մեջ նույնպես հասանելի կլինի պաշտոնական կայքում։
Նշենք, որ Firefox 8-ի պաշտոնական մեկնարկը հայտարարված է հենց այսօր։
Այն մասին, թե երբ պատրաստ կլինի հայերեն լեզվով Mozilla բրաուզերի բջջային ծրագիրը, Հրանտ Օհանյանը նշեց, որ դեռևս անորոշ է։
«Թարգմանության հիմնական աշխատանքը կատարված է։ Հնարավոր է մյուս տարի Mozilla-ն որոշի այն թողարկել»,-նշեց նա։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը՝ հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով, և տարածել հայերենը տեղի ՏՏ ոլորտում: Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)՝ Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, իսկ կամավոր թարգմանիչները 11-ն են։

8 Ноябрь 2011 - 10:08 AMT
Член команды “Mozilla Армения” и инициатор проекта HaySoft Грант Оганян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что последние обновления браузера Mozilla Firefox – версии 7 и 8 уже доступны на армянском языке.
Армянскую версию Firefox 7 можно загрузить на официальном сайте Mozilla, Firefox 8 на армянском в течение ближайших двух дней также будет доступен на официальном сайте.
Следует отметить, что официальный запуск Firefox 8 объявлен на 8 ноября. О том, когда будет доступна мобильная программа браузера Mozilla на армянском языке, Грант Оганян сказал, что пока это неизвестно. “Основные работы по переводу уже завершены. Возможно, в следующем году Mozilla решит запустить ее”, – отметил он.
Цель команды “Mozilla Армения” – перевести на армянский язык программы компании Mozilla, сделав доступным распространение армянского языка в сфере ИТ. Работами руководят 2 добровольных сотрудника Mozilla Foundation – (Contributor) Армен Замбрано Гаспарян и Роберт Саркисян, а также 11 добровольных переводчиков.