Հայաստանում թարգմանվել է եգիպտացի բանաստեղծ Հուսամ Նասսարի «Մոլորված` փնտրում եմ երկիր» ժողովածուն: Այն Հայաստանում առաջին անգամ թարգմանված եգիպտական բանաստեղծությունների ժողովածուն է: Հեղինակը, ով նաև Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության մշակույթի նախարարի առաջին տեղակալն է և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արտասահմանյան մշակույթի բաժնի ղեկավարն է, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հույս հայտնեց, որ ժողովածուի թարգմանությամբ երկու երկրների միջև թարգմանչական գործունեության հիմքեր կդրվեն:
Հեղինակը խոսելով ժողովածուի վերնագրի մասին, նշեց, որ այն պատահական չէ ընտրված: «Ես այս ժողովածուն գրել եմ 2004 թ-ին, որը լույս է տեսել մեկ տարի հետո: Ես այն ժամանակ փնտրում էի Եգիպտոսը իմ մեջ: Ես երազում էի ազատության և հեղափոխության մասին և կանխատեսեցի իմ երկրում այս տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունը», ասաց Նասսարը: Նա նաև ասաց, որ մյուս տարի նա գրելու է ևս մեկ ժողովածու, որտեղ նա արդեն կասի, որ գտել է իր մեջ Եգիպտոսը:
Ժողովածուի մեջ ընդգրկված են 27 բանաստեղծություններ, որոնք թարգմանել է Հովհաննես Ասատրյանը, իսկ բանաստեղծության է վերածել Հովիկ Հովեյանը:
Հուսամ Նասսարը ստեղծել է խոհափիլիսոփայական բանաստեղծությունների մի ամբողջ բույլ: Առավել հայտնի են նրա «Հայելիներ» և վերը նշված ժողովածուն:

В Армении переведен сборник стихов “Потерянный – ищу страну”египетского поэта Гусама Нассара . Это первый перевод египетских стихов на армянский язык. Автор, который также является первым заместителем министра культуры Арабской Республики Египет и руководителем отдела иностранной культуры ЮНЕСКО, во время беседы с журналистами выразил надежду, что с переводом сборника будут заложены основы сотрудничества в области переводческой деятельности.
Говоря о названии сборника, автор отметил, что сборник назван не случайно. “Я написал эти произведения в 2004 году, они вышли в свет, год спустя. Тогда я искал Египет в себе. Я мечтал о свободе и революции и предугадал события, происшедшие в моей стране в этом году”, – сказал Нассар. Он также заявил, что в следующем году он выпустит еще один сборник, в котором он заявит, что нашел свой Египет.
В сборник вошли 27 стихотворений, которые перевел на армянский язык Ованнес Асатрян, а переложил эти переводы на стихи Овик Овеян.