Աշխարհի ամենահայտնի աճուրդի տներից մեկում` Christie’s-ում` նոյեմբերի 8-ին վաճառվել է հայազգի աշխարհահռչակ նկարիչ Արշիլ Գորկու 1941 թ-ի անանուն կտավը: Ինչպես նշված է աճուրդի տան կայքում, կտավի նախնական գինը կազմել է 600.000 ԱՄՆ դոլար և վաճառվել է 902,500 ԱՄՆ դոլար գումարով: Օրվա ամենաթանկ վաճառված կտավը Մարկ Ռոտկոյի «Սպիտակ ամպ»-ն է` 18.562500 դոլարով:
Արշիլ Գորկին` Ոստանիկ Ադոյանը ծնվել է Վանի մերձակա Խորգոմ գյուղում 1902-1905թթ. միջև: Գորկին լքել է Վանը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հետևանքով և մոր ու 3 քույրերի հետ անցել է Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող տարածք: 1919թ. Գորկու մայրը վախճանվել է սովից Երևանում, իսկ Գորկին մեկնել ԱՄՆ, հոր մոտ: Որոնելով իրեն, նա փոխում է անունը, դառնալով Արշիլ Գորկի, այդպիսով ակնարկելով իր սիրած գրող` Մաքսիմ Գորկուն: 1922թ. Գորկին ընդունվել է Բոստոնի Դիզայնի նոր դպրոցը, սկզբում նկարում է իմպրեսիոնիստների ազդեցության ներքո, ավելի ուշ` պոստիմպրեսիոնիստների (այդ ժամանակ նա բնակվում է Նյու Յորքում): Գորկու առաջին անհատական ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել Մելոնի պատկերասրահում 1931թ.:
Գորկին միաժամանակ պատկանում է և սյուրռեալիզմին (նա խմբի վերջին անդամն էր) և աբստրակտ էքսպրեսիոնիզմին, որի հիմնադիրներից մեկն է համարվում:
Առավել հայտնի են Գորկու` «Նկարչի և նրա մոր դիմանկարը» (1926-36թթ.), «Բնանկար Սեզանի ոճով» (1927), «Ինքնադիմանկար» (1937), «Կազմակերպություն» (1933-36),«Կոմպոզիցա» (1936-39),«Այգի Սոչիում» (1943), «Աքլորի լյարդն ու կատարը», «Ինչպես է իմ մոր ասեղնագործ գոգնոցը ծավալվում իմ ճակատագրում» (1944), «Բարի հույսի փողոցը» (1945), «Հոգեվարք», «Նշանադրություն 2» (1947) նկարները: Գորկին ինքնասպան է եղել 44 տարեկանում:

В одном из самых известных аукционных домов мира – в Christie’s 8 ноября была продана безымянная картина известного армянского художника Аршила Горки, написанная в 1941 году. Как отмечено на сайте аукциона, стартовая цена картины составляла 600 000 долларов, картина была продана за 902 500 долларов. Самой дорогой картиной, проданной за этот день была картина Марка Ротко “Белое облако” за 18.562500 долларов.
Аршил Горки (Востаник Адоян) родился в селе Хорком, близ Вана, между 1902—1905 гг.. Горки покинул Ван в 1915 г. во время Геноцида армян, и перешел вместе с матерью и 3 сестрами в контролируемые Россией территории. В 1919 мать Горки умирает в Ереване от голода, а Горки уезжает (1920) в США, к отцу. В поисках себя он меняет свое имя на “Аршил Горки”, намекая на любимого писателя Максима Горького. В 1922 Горки поступает в Новую школу дизайна Бостона, сначала рисует под влиянием импрессионистов, позже – постимпрессионистов (в это время он живет в Нью-Йорке). Первая персональная выставка Горки состоялась в Галерее Меллона (Филадельфия) в 1931 году. В 1930-e Горки тесно сотрудничал со Стюартом Дэвисом, Виллемом де Кунингом и Джоном Грэмом. В 1944 г. он познакомился с Андре Бретоном и другими известными сюрреалистами.