Նոյեմբերի 9-ին Պորտո Կարասում անցնում է Եվրոպայի շախմատի առաջնության 7-րդ տուրը: Հայաստան-Ֆրանսիա հանդիպման հաշիվն է 0,5:0,5: Հայաստանի հավաքականի առաջին համար Լևոն Արոնյանը սևերով 13-րդ քայլում միավորները կիսել է Էտյեն Բակրոյի հետ:
Այժմ շարունակվում են Սերգեյ Մովսիսյան-Մաքսիմ Վաշյե-Լագրիվ, Վլադիմիր Հակոբյան-Լաուրեն Ֆրեսսինե և Գաբրիել Սարգսյան-Քրիստիան Բաուեր հանդիպումները:
Առաջնությունն անցնում է շվեյցարական համակարգով՝ 9 տուրով: Տղամարդկանց մրցաշարին մասնակցում է 38 հավաքական: Վերջին տուրը տեղի կունենա նոյեմբերի 11-ին:

9 ноября в Порто Каррасе проходит 7 тур командного чемпионата Европы по шахматам. Во встрече Армения-Франция счет 0,5:0,5. Первый номер сборной Армении Левон Аронян черными фигурами на 13 ходу поделил очки с Этьеном Бакро.
Сейчас продолжаются партии Сергей Мовсисян – Максим Вашье-Лаграв, Владимир Акопян – Лаурен Фрессине и Габриель Саркисян – Кристиан Бауэр.
Чемпионат проходит по швейцарской системе в 9 туров. В мужском турнире участвуют 38 сборных. Контроль времени 90 минут на 40 ходов, затем 30 минут до конца партии с добавлением 30 секунд за каждый ход, начиная с первого. Партии пройдут 3-11 ноября.