Եվրոպայի 2013թ. առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակում Երևանում՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, կայացավ Հայաստանի և Չեխիայի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականների հանդիպումը։ Առաջին խաղակեսում գրանցված գրոհներն արդյունք չտվեցին, խաղակեսն ավարտվեց զրոյական հաշվով։
Խաղն ավելի ակտիվ սկսեցին չեխերը, որոնք երկրորդ խաղակեսի սկզբում լրջորեն անհանգստացրեցին Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Արսեն Պետրոսյանին։ Իսկ չեխերի դարպասապահ Մարեկ Շտեխը դժվարությամբ հետ մղեց Գևորգ Կարապետյանի հեռահար հարվածը։
Չեխ ֆուտբոլիստներն աստիճանաբար սկսեցին ճնշում գործադրել, բայց ավելի վստահ էին խաղում նաև պաշտպաններն ու Արսեն Պետրոսյանը։ 76-րդ րոպեին հերթական բարդ իրադրության մեջ գոլ իրացրեց Յան Խրանոստան։ Իսկ հանդիպման արդեն ավելացված րոպեին վերջինս երկրորդ գոլի հեղինակ դարձավ՝ 0։2։
Հայաստանի հավաքականն առաջին պարտությունը կրեց EURO-2013 ընտրական մրցաշարում։ 3-րդ ընտրական խումբը 10 միավորով գլխավորում է Չեխիան, երկրորդ տեղում է Չեռնոգորիան, որը 4։0 հաշվով պարտության մատնեց Անդորրային, Հայաստանը 7 միավոր ունի։
Հաջորդ հանդիպումը Հայաստանի հավաքականը կանցկացնի նոյեմբերի 15-ին՝ դարձյալ սեփական հարկի տակ ընդունելով Ուելսին, որն իր ակտիվում 6 միավոր ունի։

11 Ноябрь 2011 - 15:17 AMT
Второй тайм молодежные сборные Армении и Чехии по футболу начали при счете 0:0. Матч проходил на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в рамках отборочного этапа чемпионата Европы 2013 года.
Игру активнее начали чехи, в начале второго тайма они серьезно побеспокоили голкипера Армении Арсена Петросяна. А дальний прострел Геворга Карапетяна заставил голкипера чехов Марека Штеха с трудом выбить мяч на угловой и самому оказаться в воротах.
Чешские футболисты постепенно начали прессинговать, но уверенно играли и защитники, и Арсен Петросян. В одной из запутанных ситуаций на 76 минуте гол забил Ян Храноста. А уже на добавленной минуте матча Ян Храноста оформил дубль – 0:2.
Сборная Армении потерпела первое поражение в отборочном этапе EURO-2013. 3 отборочную группу с 10 очками возглавляет Чехия, Черногория, которая со счетом 4:0 одержала победу над Андоррой, на втором месте с 9 очками, Армения имеет 7 очков.
Следующий матч сборная Армении проведет 15 ноября тоже на своем поле против сборной Уэльса, которая в своем активе имеет 6 очков.