Apple ընկերությունը հայտնել է, որ iPod nano նվագարկիչների առաջին սերնդի մարտկոցները խնդիր ունեն։ Ընկերությունն իր կայքում նշում է, որ հազվադեպ դեպքերում մարտկոցը կարող է գերտաքանալ, ինչը սպառնում է օգտագործողի անվտանգությանը։ Որքան հին է նվագարկիչն, այնքան մեծանում է գերտաքանալու հավանականությունը։ Այս մասին գրում է Lenta.ru-ն։
Ընկերությունը iPod nano օգտագործողներին առաջարկում է մասնակցել այսպես կոչված «փոխանակման ծրագրի»՝ վերադարձնել սարքը Apple-ին և փոխարենը ստանալ նորը։ Այս ծրագիրը գործում է բոլոր երկրներում, ուր կան Apple-ի խանութներ։
Apple-ն ընդգծել է, որ մեղքը մարտկոցների մատակարարինն է։ Պոտենցիալ վտանգավոր է համարվում iPod nano-ների առաջին սերունդը՝ վաճառված 2005-ի սեպտեմբերից մինչև 2006-ի դեկտեմբեր ժամանակահատվածում։ iPod nano առաջին սերնդի օգտագործողները կարող են ստուգել, թե արդյո՞ք իրենց նվագարկչի մարտկոցը խնդիր ունի։ Ստուգելու համար անհրժեշտ է Apple-ի կայքում համապատասխան դաշտում հավաքել iPod nano–ի շարքային համարը։
iPod nano-ի առաջին սերունդը ներկայացվել է Apple-ի կողմից 2005-ին։ Այն եկել է փոխարինելու iPod mini նվագարկչին, որը ներկայացվել էր 2004-ին։ Իսկ 2010-ին լույս տեսավ iPod nano-ի 6-րդ սերունդը սենսոր էկրանով։

Компания Apple выявила дефект аккумулятора в плеерах iPod nano первого поколения и отзывает устройства. На сайте компании сообщается, что в "редких случаях" аккумулятор может перегреваться, что угрожает безопасности пользователя. Чем "старше" плеер, тем выше вероятность перегрева, пишет Lenta.ru.
Компания предлагает владельцам iPod nano принять участие в "программе замены": вернуть устройство в Apple и получить взамен новое. Программа действует во всех странах.
Apple подчеркнула, что вина за возможные неполадки лежит на поставщике аккумуляторов. Потенциально опасными являются исключительно плееры iPod nano первого поколения, проданные в период с сентября 2005 по декабрь 2006 года. Владельцы плееров могут проверить, подлежит ли их аппарат замене, введя его серийный номер в специальную форму на сайте компании.
Первое поколение плееров iPod nano было представлено в 2005 году. iPod nano пришел на смену плееру iPod mini, который продавался с 2004 по 2005 годы. В 2010 году вышли плееры iPod nano шестого поколения с сенсорным экраном.