Վաղը՝ նոյեմբերի 15-ին լրանում է «Հաքաթոն Երևան 2011» մրցույթին դիմում-հայտեր ներկայացնելու վերջնաժամկետը, տեղեկացնում են կազմակերպիչները:Հաքաթոները Սիլիկոնե հովտում ծնունդ առած` ծրագրավորման և նախագծերի լայնածավալ միջոցառումներ են`ուղղված համատեղ ուժերով և նոր տեխնոլոգիաների միջոցով առաջադրված խնդիրների լուծմանը: Դրանց ընթացքում հավաքվում են ծրագրավորողներ, նախագծողներ և մի քանի ժամում ստեղծում, նախագծում և կյանքի են կոչում մի շարք ծրագրեր, նորարար լուծումներ։ Հաքաթոնը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Hacking տեխնիկական իմաստով նշանակում է լավ տիրապետել և բարելավել։
Կազմակերպիչները արդեն սահմանել են անվանակարգերը և մրցանակները։ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից սահմանված է գլխավոր մրցանակը։ Մայքրոսոֆթ տեխնոլոգիայի հիման վրա ստեղծված լավագույն նախագիծ անվանակարգում Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը սահմանել է դրամական պարգևներ (1մլն դրամ, 500.000 դրամ և 300.000 դրամ) երեք լավագույն նախագծերի համար։ Լավագույն մոբայլ լուծում անվանակարգում Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը կշնորհի 500.000 դրամ։
Լավագույն սոցիալական նախագիծ անվանակարգում Քրոնիմետ բարեգործական հիմնադրամը կշնորհի 350.000 դրամ, իսկ Լավագույն սոցիալական նախագիծ անվանակարգում Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագիրը սահմանել է դրամաշնորհ։
Բացի վերը նշված անվանակարգերից սահմանված են նաև խրախուսական մրցանակներ, որոնց համար պարգևներ կտրվեն ՋիԷնՍի Ալֆա ընկերության, Հանրային լրագրության ակումբի և Հեքս/Հեքրս-ի կողմից։
«Հաքաթոն Երևան 2011-ը» կայանալու է դեկտեմբերի 17-ին Երևանի քաղաքապետարանում։ Դեկտեմբերի 18-ին թիմերը մեկ րոպեանոց շնորհանդեսների տեսքով կներկայացնեն հանրությանն ու ժյուրիին իրենց պատրաստած ծրագրերը և նորարար լուծումները:
Միջոցառման աջակիցներն են Երևանի քաղաքապետարանը, Մայքրոսոֆթ ընկերության, «Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլի» հայաստանյան ներկայացուցչությունը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների առաջատար ընկերություններ, լրագրողական կազմակերպություններ: Ինֆորմացիոն հովանավորն է PanARMENIAN.Net ը:

14 Ноябрь 2011 - 08:51 AMT
15 ноября – последний день приема заявок на участие в конкурсе “Хакатон Ереван 2011”, сообщают организаторы.
Хакатоны – это широкомасштабные мероприятия в сфере программирования и разработок, направленные на совместное решение предложенных задач посредством новых технологий, которые были рождены в Силиконовой долине. На мероприятия собираются программисты и проектировщики и в течение нескольких часов проектируют, создают, программы, предлагают инновационные решения. Название хакатон – технический термин, он составлен из слов марафон и английского hacking. Термин Hacking используется в смысле отличного владения техникой и ее усовершенствованием. Впервые хакатон проводился в 1999 году в канадском городе Калгари.
Организаторы уже определили номинации и размеры премий. Мэрией Еревана будет вручен Гран-при. В номинации “лучшая разработка, созданная на основе Miсrosoft” Инновационный центр Miсrosoft определил денежные премии за три лучшие разработки ( 1 млн драм, 500 000 и 300 000 драмов). В номинации “лучшее мобайл-решение” Фонд “Инкубатор предприятий” наградит денежным призом в размере 500 000 драмов.
В номинации “лучший социальный проект” Благотворительный фонд Хронимет вручит 350 000 драмов.
Также предусмотрены поощрительные призы, которые будут предоставлены компаниями “GNC-Альфа”, Клуб общественной журналистики и др.
“Хакатон Ереван 2011” состоится 17 декабря в мэрии Еревана. 18 декабря команды представят общественности и жюри одноминутные презентации приготовленных ими программ и новаторских решений.
Проведению мероприятия содействуют мэрия Еревана, компания “Microsoft”, представительство компании “Counterpart International” в Армении, Фонд “Инкубатор предприятий”, компании, лидеры в сфере ИТ и телекоммуникаций, журналистские организации. Информационным спонсором мероприятия является PanARMENIAN.Net