Մինչև 2011 թ-ի ավարտը պարզ կլինի, Հայաստանն արդյո՞ք կմասնակցի «Եվրատեսիլ 2012»-ին թե ոչ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց Եվրատեսիլում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը: Նա ասաց, որ մրցույթի երևանյան գրասենյակը համապատասխան հաղորդագրություն կուղարկի ԶԼՄ-ներին արդյունքների մասին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը սպասում է Եվրոպական հեռարձակողների միության (EBU) անվտանգության երաշխիքներին: Մինչ այդ, Բաքուն արդեն հայտարարել է, որ կապահովի բոլոր մասնակիցների անվտանգությունը, որը բավական չէ Հայաստանի պատվիրակության համար:
Ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետը 2011 թ-ի մայիսի 15-ին դարձավ Եվրատեսիլի հաղթող: Երկրորդ տեղը գրավեց իտալացի մասնակից Ռաֆայել Գուալազզին Madness Of Love երգով, իսկ երրորդ տեղում է Էրիկ Սաադը Շվեդիայից Popular երգով: Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆում կայացավ «Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը: Էմմին հանդես եկավ 4-րդ համարի տակ և մրցույթում ներկայացրեց «Boom-Boom» երգը: Երգչուհու ելույթից առաջ շատ հայ արտիստներ հավատում էին, որ «Boom-Boom» երգը հայտնվելու է մրցույթի լավագույն հնգյակում:

До конца 2011 года станет известно, примет Армения участие в “Евровидении 2012” в Баку или нет. Об этом сказала во время пресс-конференции руководитель делегаций конкурса Гоар Гаспарян. Она заявила, что армянский офис конкурса отправит СМИ соответствующее сообщение об окончательном решении.
“Евровидение – 2012” состоится 22-26 мая 2012 г. в Азербайджане. Азербайджанский дуэт Элли и Ники (Ell/Nikki) с песней «Running Scared» 15 мая стал победителем международного музыкального конкурса “Евровидение 2011”. Второе место на конкурсе завоевал итальянский участник Рафаель Гуалаззи с песней «Madness Of Love», набрав 189 очков. А третье место досталось Швеции, которую представил Эрик Саад с песней «Popular».
Между тем следует отметить, что сам выбор песни для конкурса поднял большой шум в Армении, поскольку некоторые армянские поклонники «Евровидения 2011» считали, что песня "Boom-Boom", с которой армянская певица Эмми должна была выступить на конкурсе, была выбрана нечестным путем. Как говорилось в заявлении, поступившем в PanARMENIAN.Net при выборе песни отсутствовали честность и логика действий, поскольку, по мнению поклонников, на всех армянских интернет-порталах, иностранных сайтах, социальных сетях лидирующее место в голосовании на лучшую песню армянского национального отбора 2011 занимала композиция "АYO" (автор песни ДерОва – Арут Тер-Овакимян).