Ֆրանսիայի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ, ՈՒԵՖԱ նախագահ Միշել Պլատինին հայտարարել է, որ արգենտինացի Լիոնել Մեսսին անպայման նոր ռեկորդ կսահմանի՝ երրորդ անգամ անընդմեջ նվաճելով «Ոսկե գնդակը»: Պլատինին մինչ օրս միակ ֆուտբոլիստն է, որին հաջողվել է երեք անգամ անընդմեջ նվաճել «Ոսկե գնդակը»: Դա տեղի է ունեցել 1983-1985թթ., երբ նա հանդես էր գալիս «Յուվենտուսի» կազմում:
«Բարսելոնայում» խաղացող Մեսսին այդ մրցանակին արժանացել է 2009 և 2010թթ.: Ըստ Պլատինիի, Մեսսին առավելություն ունի, քանի որ խաղում է «Բարսելոնայում» 13 տարեկանից, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
Պլատինիից բացի, «Ոսկե գնդակի» եռակի տիտղոսակրեր են նաև հոլանդացիներ Յոհան Քրոյֆն ու Մարկո վան Բաստենը: Սակայն, նրանց չի հաջողվել մրցանակը ստանալ 3 տարի անընդմեջ:
Ինչ վերաբերում է Մեսսիին, ապա նա այն 23 խաղացողների ցանկում է, որոնք հավակնում են 2011թ. «Ոսկե գնդակին», և համարվում է այդ պայքարի ֆավորիտը: Դեկտեմբերի 5-ին ՈՒԵՖԱ-ն կհրապարակի 3 հավակնորդների անունները, իսկ հունվարի 9-ին հայտնի կդառնա «Ոսկե գնդակի» մրցանակակիրը:

Бывший футболист сборной Франции, президент UEFA Мишель Платини заявил, что аргентинец Лионель Месси обязательно побьет его рекорд по количеству выигранных подряд "Золотых мячей". Платини является единственным игроком в истории футбола, которому удалось завоевать "Золотой мяч" три года подряд.
Платини выигрывал "Золотой мяч" в 1983-1985 годах, когда выступал за "Ювентус".
Месси, играющий за “Барселону”, получил этот приз по итогам 2009 и 2010 годов. По словам Платини, Месси имеет перед ним преимущество, потому что играет за "Барселону" с 13 лет. Сам француз перешел в "Ювентус" в 27 лет, передает lenta.ru.
Кроме Платини, трехкратными обладателями "Золотого мяча" являются голландцы Йохан Кройфф и Марко ван Бастен. Однако им не удалось выиграть этот приз три года подряд.
Что касается Месси, то он вошел в список 23 игроков, которые претендуют на "Золотой мяч" 2011 года, и считается фаворитом в борьбе за этот приз. 5 декабря УЕФА назовет тройку претендентов, а 9 января назовет обладателя "Золотого мяча".