Այսօր երեկոյան Ծաղկաձորում մեկնարկում է Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող «Մարդամեջ» կոչվող սոցիալական նորարարության ճամբարը:
Ճամբարի մասնակիցները երկու օր շարունակ կմշակեն են ծրագրային փաթեթներ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները ծառայեցնելով սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
Ճամբարի գաղափարների մրցույթը շահել է 6 ծրագիր: Այսօր ճամբարի մասնակիցները կբաժանվեն վեց թիմերի և կքննարկեն իրենց գաղափարները: «Մարդամեջի» երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 19-ին, նրանք կաշխատեն գաղափարների իրականացման ուղղությամբ, դե իսկ նոյեմբերի 20-ին շնորհանդեսների տեսքով թիմերը կներկայացնեն իրենց պատրաստի նախագծերը:
Ընտրված գաղափարներն են՝ նախընտրական խոստումների մոնիտորինգի հարթակ (հեղինակ՝ Արամ Թովմասյան), պետական պոլիկլինիկաներում սպասարկման և հիվանդների շահերի պաշտպանության մոնիտորինգ և հանրայնացում ՝ Անի Դավթյան, հիպերտեղայնացված համայնքային նորությունների հարթակ՝ Գայանե Միրզոյան, հասարակական տրանսպորտի չվացուցակ՝ Լիլիթ Մանուկյան, «Հազար ու մի մանրուք» – կենցաղային խորհրդատվական սոցիալական ցանց՝ Սամվել Մարտիրոսյան, Wish2Real – ինտերնետային կայք, որի միջոցով սոցիալական կարիք ունեցող մարդիկ կարող են գտնել օգնության հնարավորություն առաջարկող մարդկանց կամ կազմակերպություններ՝ Ստեփան Սմբատյան:
Ճամբարի ավարտին որոշ թվով ծրագրեր կստանան ֆինանսական աջակցություն Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագրի և ՄԱԿ-ի Զարգացման գրասենյակի կողմից՝ նախագծերն իրականացնելու համար:
Ճամբարը իրականացվում է Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի կողմից ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի շրջանակներում` ՄԱԿ-ի Զարգացման գրասենյակի համաֆինանսավորմամբ:
Սոցիալական նորարարության ճամբարը աշխարում հանրահայտ` սոցիալական խնդիրները նոր գործիքներով լուծելու մեթոդ է: Այս մեթոդը կիրառելի է առողջապահության, կրթության, բնապահպանության, արդարադատության, համայնքների զարգացման կամ ցանկացած այլ ոլորտներում նորարարական լուծումներ գտնելու համար: Ճամբարի կարգախոսն է` «Օգտագործել օնլայն աշխարհը` օֆլայնը փոխելու համար»:

18 Ноябрь 2011 - 13:42 AMT
18-го ноября вечером в армянском курортном городе Цахкадзор впервые стартует Лагерь социальной инновации “Мардамеч”.
Участники лагеря два дня подряд будут разрабатывать программные пакеты, направив информационные технологии на решение социальных проблем.
Конкурс идей Лагеря выиграли 6 программ. 18-го ноября участники лагеря разделятся на 6 команд и обсудят свои идеи. Во второй день они будут работать над реализацией своих идей. А 20-го ноября команды в виде презентаций представят свои уже готовые разработки.
Выбранные идеи: платформа мониторинга предвыборных обещаний (автор – Арам Товмасян), мониторинг и достояние обслуживания и защиты прав больных в государственных поликлиниках (Ани Давтян), платформа гиперместных общинных новостей (Гаяне Мирзоян), график движения общественного транспорта (Лилит Манукян), бытовая консультативная социальная сеть “Тысяча и одна мелочь” (Самвел Мартиросян), Интернет-сайт “Wish2Real”, который поможет социально необеспеченным людям выйти на людей или организации, предлагающие свою помощь (Степан Смбатян).
По окончании лагеря некоторые программы получат финансовую поддержку за реализацию проектов программы Альтернативные ресурсы СМИ со стороны Офиса развития ООН.
Лагерь реализуется Фондом сотрудничества “Евразия” при содействии Агентства международного развития США в рамках программы “Альтернативные ресурсы СМИ”, при финансировании Офиса развития ООН.
Лагерь социальных инноваций – это известный во всем мире метод решения социальных проблем посредством новых инструментов. Он применяется в здравоохранении, образовании, экологии, юстиции, развитии общин и в любых сферах для поиска новаторских решений в этих сферах. Девиз лагеря – “Использовать онлайн-мир для его оффлайн-изменения”.