Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի` «Բաբաջանյան ֆեստ»-ի բացմանը դաշնակահարուհի Արուս Աճեմյանի փոխարեն ելույթ է ունենալու բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արմեն Բաբախանյանը: Ինչպես մրցույթի կազմակերիպիչները հայտնեցին PanARMENIAN.Net ին, փոփոխությունը պայմանավորված է Աճեմյանի առողջական վիճակով:
Նոյեմբերի 21-ից – դեկտեմբերի 19-ը Երևանում անցնելու է «Բաբաջանյան ֆեստ»` Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը` նվիրված հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի 90 – ամյակին: Փառատոնը անց է կացվում ՀՀ նախագահ` Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Փառատոնի շրջանակներում կայանալու է 6 համերգ: Փառատոնի համերգները տեղի կունենան նոյեմբերի 22-ին, դեկտեմբերի 5-ին և 11-ին Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում, իսկ դեկտեմբերի 15-ին և 19-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում ժամը 19-ին:
Փառատոնի փակմանը` դեկտեմբերի 19-ի համերգին, կհնչեն Առնո Բաբաջանյանի ճանաչված երգերը: Կազմակերպիչները խոստանում են բազմաթիվ գեղեցիկ անակնկալներ:

На открытии Фестиваля армянского композиторского искусства “Бабаджанян-ФЕСТ” вместо Арус Ачемян выступит лауреат многих музыкальных конкурсов, заслуженный артист РА Армен Бабаханян. Как сообщили PanARMENIAN.Net организаторы конкурса, замена обусловлена состоянием здоровья Арус Ачемян.
С 21 ноября по 19 декабря в Ереване пройдет Фестиваль армянского композиторского искусства “Бабаджанян-ФЕСТ”, посвященный 90-летию великого армянского композитора Арно Бабаджаняна. Фестиваль пройдет под патронажем президента РА Сержа Саргсяна.
В рамках фестиваля состоится 6 концертов. 21 ноября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится торжественное открытие фестиваля при участии Государственного молодежного оркестра Армении. В программу концерта вошли следующие произведения Арно Бабаджаняна : “Ария-вокализ”, Концерт для виолончели, “Героическая баллада” (солисты – Сюзанна Мелконян (сопрано), Арам Талалян (виолончель), Армен Бабаханян (фортепиано), дирижер – Рубен Асатрян).