Այսօր Երևանի Սարյան 22 հասցեում գտնվող «Հայփոստ» մասնաճյուղում բացվեց կույր և վատ տեսողություն ունեցող անձանց համար ինտերնետային հասանելիության կենտրոն։ Կենտրոնը բացվել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, Հեռահաղորդակցության միջազգային միության ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բաժնի (ITU)և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ։
Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը, «ՀայՓոստ» ընկերությունը տրամադրել է սրահը, իսկ «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն՝ ինտերնետ միացումը և երկու մասնագետի։ «Ռուսաստանից ժամանած մասնագետը կսովորեցնի կենտրոնի երկու մասնագետին ինչպես օգտվել կենտրոնի այս սարքավորումներից։ Կենտրոնն աշխատելու է բոլոր աշխատանքային օրերին»,-նշեց նա։
Այս համակարգչային կենտրոնը հագեցած է մեկ ինտերակտիվ գրատախտակով և 15 համակարգչով, որոնք ունեն բրալյան ստեղնաշար, մոնիտոր և տեսախցիկներ, որոնք վերարտադրում են տեքստը ձայնային տեսքով։ 15 համակարգիչներից 5-ը նախատեսված են ընդհանրապես տեսողություն չունեցողների համար, մնացածը վատ տեսողություն ունեցողների համար։ Կենտրոնից օգտվելն անվճար է։
Գրիգոր Սաղյանի հավաստմամբ, սարքավորումներն արժեցել են մոտ 100 000 ԱՄՆ դոլար։
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը կենտրոնի պաշտոնական բացման ժամանակ նշեց, որ ԱՊՀ երկրներում սա առաջին նմանատիպ կենտրոնն է։

21 ноября в Ереване в филиале “Айпост” открылся Центр доступа Интернета для слепых и людей со слабым зрением. Центр открыт по инициативе Министерства транспорта и связи РА, регионального отдела Международного союза телекоммуникаций стран СНГ (ITU) и Институтом ИТ ЮНЕСКО.
Как сообщил журналистам заместитель председателя ОО “Интернет-общество” Григор Сагян, компания “Айпост” предоставила зал, а ОО “Интернет-общество” – подключение и двух специалистов: “Приехавший из России специалист научит двух наших специалистов, как пользоваться данной аппаратурой. Центр будет открыт в рабочие дни”, – отметил он.
Компьютерный центр оборудован 15 интерактивными досками и 15 компьютерами, оснащенными клавиатурой, монитором и видеокамерой по системе Брайля, способными печатный текст представить в виде звукового. 5 из 15 компьютеров предназначены для людей, полностью лишенных зрения, остальные – для людей со слабым зрением. Пользование услугами центра – бесплатное.
Григор Сагян отметил, что вся аппаратура стоит порядка 100 000 долларов. Министр транспорта и связи РА Манук Варданян во время официального открытия центра отметил, что это первый подобный центр среди стран СНГ.