Այսօր Երևանի Սարյան 22 հասցեում գտնվող «Հայփոստ» մասնաճյուղում բացվեց կույր և վատ տեսողություն ունեցող անձանց համար ինտերնետային հասանելիության կենտրոն։ Կենտրոնը բացվել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության, Հեռահաղորդակցության միջազգային միության ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բաժնի (ITU)և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ։
Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը, «ՀայՓոստ» ընկերությունը տրամադրել է սրահը, իսկ «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ն՝ ինտերնետ միացումը և երկու մասնագետի։ «Ռուսաստանից ժամանած մասնագետը կսովորեցնի կենտրոնի երկու մասնագետին ինչպես օգտվել կենտրոնի այս սարքավորումներից։ Կենտրոնն աշխատելու է բոլոր աշխատանքային օրերին»,-նշեց նա։
Այս համակարգչային կենտրոնը հագեցած է մեկ ինտերակտիվ գրատախտակով և 15 համակարգչով, որոնք ունեն բրալյան ստեղնաշար, մոնիտոր և տեսախցիկներ, որոնք վերարտադրում են տեքստը ձայնային տեսքով։ 15 համակարգիչներից 5-ը նախատեսված են ընդհանրապես տեսողություն չունեցողների համար, մնացածը վատ տեսողություն ունեցողների համար։ Կենտրոնից օգտվելն անվճար է։
Գրիգոր Սաղյանի հավաստմամբ, սարքավորումներն արժեցել են մոտ 100 000 ԱՄՆ դոլար։
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը կենտրոնի պաշտոնական բացման ժամանակ նշեց, որ ԱՊՀ երկրներում սա առաջին նմանատիպ կենտրոնն է։

On November 21, Yerevan’s Saryan 22 Haypost subsidiary hosted opening ceremony of Internet Access Center for the blind and visually impaired at the initiative of RA Ministry of Transport and Communication, Regional Department of the International Telecommunications Union of CIS countries (ITU) and UNESCO Institute for Information Technologies.
As vice-chairman of Internet Society NGO Grigor Saghyan noted, the hall and access to the internet were provided by Haypost CJSC and Internet Society NGO respectively.
The computer center is equipped with 15 interactive whiteboards and 15 computers with a keyboard, monitor and video camera running on the Braille system. 5 of 15 computers are intended for the blind, the rest – for visually impaired.
During the opening ceremony RA Minister of transport and communication Manuk Vardanyan noted the center as the only one in CIS.