Նոյեմբերի 24-ին Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնում տեղի է ունենալու ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Վիլլի Վայների «Դաշնամուրային պիեսներ «in C» ժողովածուի շնորհանդեսը: Միջոցառումը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության և Հայաստանում Հրեական համայնքի գործունեության 20-ամյակին:
Սույն հրատարակված ժողովածուն մաեստրոի դաշնամուրի պիեսների ընտրանին է, որն ամփոփում է 15 նվագախմբային պիեսներ 3 հեղինակային ալբոմներից` «Ելից»-ից, «Երազանք»-ից և «Իմ ժողովուրդ»-ից, հեղինակի կողմից փոխադրված դաշնամուրի համար, և դրանց ձայնագրությունների սկավառակ ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, միջազգային մրցույթի դափնեկիր, Կոմիտասի անվ. Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Անահիտ Ներսիսյանի կատարմամբ: Ժողովածուն նախատեսված է միջնակարգ երաժշտական ուսումնական հաստատությունների սաների, կոնսերվատորիայի ուսանողների, ասպիրանտների, ինչպես նաև դաշնակահարների համար:
Նոտաների ժողովածուի հրատարակությունը և ձայնասկավառակի թողարկումն իրականացվել է ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Աշխատանքները նվիրաբերվելու են Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիային, այլ երաժշտական ուսումնական հաստատություններին և երաժշտական գրադարաններին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Վրաստանում, ԱՄՆ-ում, Իսրայելում և մի շարք այլ երկրներում:
Երևանյան համերգից հետո արդեն դեկտեմբերի 7-ին Վայների հավաքածուն կնվիրաբերվիԹբիլիսիի Վ.Սարաջիշվիլիի անվան պետական կոնսերվատորիային: Փոքր դահլիճում տեղի կունենա Ա.Ներսիսյանի մենահամերգը, որտեղ Վ.Վայների ստեղծագործություններից բացի նա կկատարի նաևհայտնի հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: 2012թ մարտ-ապրիլ ամիսներին նախատեսվում է նույն ծրագրով համերգներ կազմակերպել նաև Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան և Սանկտ-Պետերբուրգի Ն.Ռիմսկի-Կորսակովի անվան պետական կոնսերվատորիաներում:
Մաեստրո Վ.Վայները ստեղծել է հրեական դասական նվագախմբային ստեղծագործությունների մի ամբողջ շարք, որոնք ներկայացված են 3 հեղինակային ալբոմներով` «Ելից», «Երազանք» և «Իմ ժողովուրդ»: Վայները Երևանում գործող «Մենորա» հրեական մշակութային կենտրոնի նախագահն է:

21 Ноябрь 2011 - 10:48 AMT
24 ноября в Ереване в Центре искусства “Гафесчян” состоится презентация сборника “Фортепианные пьесы “in C” заслуженного деятеля искусств РА, композитора Вилли Вайнера. Издание сборника приурочено к 20-летию независимости Республики Армения и 20-летию деятельности Еврейской общины страны.
Творчество маэстро Вили Вайнера самобытно и уникально в своем роде. Им создан цикл классических еврейских оркестровых произведений, представленных в трех авторских альбомах – “Эксодус”, “Мечта” и “Мой народ”. Изданный фортепианный сборник включает 15 пьес из этих альбомов, переложенных автором для фортепиано под редакцией заслуженной артистки РА, лауреата международного конкурса, профессора ЕГК им. Комитаса Анаит Нерсесян, а также компакт-диск с записью ее исполнения. Этот сборник предназначен для учащихся фортепианных отделений музыкальных школ, колледжей и студентов консерваторий, а также пианистов.
Издание нотного сборника и выпуск CD произведены по государственному заказу Министерства культуры РА и подготовлены для преподнесения в дар консерваториям, училищам, другим музыкальным учебным заведениям и библиотекам как Армении, так и России, Украины, Грузии, США, Израиля и др. стран, что соответствует основной идее проекта – распространению принципов толерантности посредством языка искусства, через общечеловеческие культурные ценности.
После концерта в Ереване уже 7 декабря сборник маэстро будет преподнесен в дар Тбилисской государственной консерватории им. В.Сараджишвилли. В Малом зале намечается сольный концерт А.Нерсесян, где помимо произведений В.Вайнера пианистка исполнит сочинения известных армянских композиторов.
В марте – апреле 2012 года планируются концерты с той же программой в Московской государственной консерватории им. П.Чайковского и Санкт-Петербургской государственной консерватории им. Н.Римского-Корсакова.