Ավելի քան 2000 վեբ խանութներ, որոնք վաճառում էին կեղծ կամ գոյություն չունեցող ապրանքներ, փակվել են Լոնդոնի ոստիկանության կողմից: Ինչպես հայտնել է Լոնդոնի ոստիկանության կիբերհանցագործությունների բաժինը, ապրանքները վաճառվում էին հայտնի GHD, Ugg, Tiffany և Nike բրենդների անունների ներքո և դրանց մատչելի գները տեսնելով՝ գնորդները հրապուրվում էին: Այս մասին գրում է BBC-ին:
Ոստիկանությունը հայտնել է նաև, որ այդ կայքերն ընդունում էին գնորդների վճարումները և ոչինչ չէին ուղարկում գնորդներին, և, որ բազմաթիվ կայքեր ստեղծված են եղել կիբերհանցագործների կողմից՝ մարդկանց բանկային տվյալների հափշտակման նպատակով:
Այս հանցագործներին գտնելու համար, ոստիկանության աշխատակիցները կապվել են կայքերի դոմեն վաճառողների հետ և ապա արգելափակել դոմեններն ու դադարեցրել այդ կայքերի գոյությունը: Ըստ ոստիկանության աշխատակցի, նման կեղծ կայքերի հետաքննությունը շարունակվելու է մինչև Սուրբ Ծնունդ, քանի որ հենց այս շրջանում են հատկապես ակտիվանում վեբ-խանութները:
Ոստիկանությունը զգուշացնում է բոլոր գնորդներին՝ էլեկտրոնային որևիցե գնում կատարելիս անպայման ստուգել կայքի վարկանիշը և վստահելիությունը, ապա միայն կատարել գնում:
Նշենք, որ 2010-ին Լոնդոնի ոստիկանությունը հայտնաբերել էր նման 1800 կայք և դադարեցրել դրանց գոյությունը:

Более 2000 веб-магазинов, реализующих фальшивую или несуществующую продукцию, были закрыты полицией в Лондоне. Как сообщили в отделе по киберпреступлениям лондонской полиции, продукция реализовывалась под названиями известных брендов GHD, Ugg, Tiffany и Nike, и покупатели, привлеченные низкими ценами, приобретали эти поддельные товары. Об этом пишет BBC.
Полиция также заявила, что эти сайты принимали оплату от покупателей, но взамен ничего не отправляли, и что множество этих сайтов созданы киберпреступниками с целью получения доступа к банковским данным пользователей.
Для задержания преступников сотрудники полиции связались с теми, кто продает домены сайтов, а затем заблокировали эти домены и закрыли сами сайты. По словам сотрудника полиции, расследование по делу о фальшивых сайтах продлится до Рождественских праздников, поскольку именно в этот период особенно активизируются веб-магазины.
Полиция предупреждает всех покупателей, чтобы при совершении электронной покупки они обязательно проверяли рейтинг и надежность сайта.
Следует отметить, что в 2010 году лондонской полицией было обнаружено и закрыто 1800 подобных сайтов.