«Գիսանե» երիտասարդական հանրապետական թատերական փառատոնը անհրաժեշտություն է Հայաստանի թատերական կյանքում, գտնում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր, փառատոնի կազմակերպիչներից մեկը` Արմեն Մազմանյանը: Սակայն նա գտնում է, որ փառատոնը չպետք է սահմանափակվի մյուս փառատոնների պես՝ մի քանի օրերով, այլ պետք է շարունակվի ողջ տարվա կտրվածքով:
Նա նաև գտնում է, որ պետք է մշակվեն չափորոշիչներ, մրցանակներ, որպեսզի այդ օրերը ավելի հետաքրքիր լինեն: Նա նաև գտնում է, որ ժամկետները կարելի է փոխել, և մարտին` թատրոնի միջազգային օրվան և ուսանողական գարնանն ընդառաջ լինի: Նա նաև նշեց, որ նախատեսված է նոր բեմադրություններ բերել արտերկրից, որոնք կբացեն փառատոնը հյուրի կարգավիճակով:
Փառատոնի ժյուրիի նախագահ Լևոն Իվանյանը իր հերթին ասաց, որ ներկայացումներն իրարից խիստ տարբերվում էին, ու աչքի ընկան իրենց համարձակությամբ, ինքնուրույնությամբ, հատկապես բեմադրութամբ և դերասանական խաղով: Բեմադրությունները ակնկալածից ավելին էին, որովհետև նրանք «խակ աշխատանքներ էին սպասվում, սակայն ավելի հասուն գործեր տեսան»:
Ժյուրիի անդամներից ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռուբեն Կարապետյանը մեծ գոհունակություն հայտնեց, նշելով, որ ոչինչ կորած չէ, անգամ այն պարագայում, երբ բարձի թողի վիճակ է հիմա թատերական կյանքը: Երիտասարդությունը ինքնուրույն կերպով դրևսևորվում է, կարողանում է իր ուղին հարթել ինքնաարտահայտման ճանապարհին է:
Փառատոնը մեկնարկել էր նոյեմբերի 10-ին Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում և ավարտվել նոյեմբերի 21-ին Համազգային թատրոնում: Այս տարի փառատոնին մասնակցում էին շուրջ 20 ներկայացում ողջ Հայաստանից: «Գիսանեն» հիմնադրվել է 2008 թ-ին, որպես ուսանողական փառատոն: 2010 թ-ին այն ընդմիջվել է: Փառատոնը կազմակերպել էին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, սպորտի և երիտասարդության նախարարությունը, ինչպես նաև ԵԹԿՊԻ ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը: Փառատոնի տնօրենն է Հայկ Ավագյանը:

22 Ноябрь 2011 - 11:05 AMT
Молодежный республиканский театральный фестиваль “Гисане” необходим для театральной жизни Армении, считает ректор Ереванского государственного института театра и кино, один из организаторов фестиваля – Армен Мазманян. Однако, он находит, что фестиваль не должен ограничиваться несколькими днями, как другие фестивали, он должен продолжаться в течение всего года.
Армен Мазманян также считает, что надо разработать стандарты, определить призы, чтобы эти дни проходили интереснее остальных. Можно также изменить сроки, и провести его, например, в марте, к Международному дню театра или встретить его проведением студенческую весну. Также Мазманян отметил, что планируется принимать зарубежные спектакли, которые будут открывать фестиваль в качестве гостей.
Председатель жюри фестиваля Левон Иванян в свою очередь отметил, что спектакли были очень разные, отличались своей смелостью и самостоятельностью, особенно в постановках и актерской игре, и что они превзошли ожидания, поскольку жюри “ожидало увидеть незрелые работы, а увидело полноценные зрелые спектакли”.
Фестиваль стартовал 10 ноября в Ереванском Кукольном театре им. О. Туманяна. В этом году в фестивале приняли участие около 20 спектаклей из разных областей Армении. Фестиваль “Гисане” основан в 2008 ходу, как студенческий фестиваль. В 2010 году он не проводился.
Организаторы фестиваля – Министерство культуры РА, Министерство спорта и по делам молодежи РА, а также ректор Ереванского государственного института театра и кино Армен Мазманян. Директор фестиваля – Айк Авакян.