Դեկտեմբերի 4-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունենալու Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին նվիրված համերգ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնում են թատրոնից: Համերգին մասնակցելու է թատրոնի նվագախումբը (դիրիժոր ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյան) և ամերիկաբնակ դաշնակահար Ալեքսանդր Թորաձեն: Ծրագրում ընդգրկված են Ս. Պրոկոֆևի 3-րդ և Դ. Շոստակովիչի 2-րդ դաշնամուրային կոնցերտները:
Ալեքսանդր Թորաձեն ծնվել է Թբիլիսիում, ավարտել է Մոսկվայի Պ. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիան և դարձել նույն ԲՈՒՀ-ի դասախոս: 1983 թ-ին տեղափոխվել է ԱՄՆ, իսկ 1991 թ-ին դարձել Ինդիանա նահանգի Սաութ-Բենդեյի համալսարանի պրոֆեսոր, որտեղ նա մշակել է դասավանդման նոր համակարգ: Թորաձեն ելույթ է ունեցել BBC-ի նվագախմբի, Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի, Ցինցինատիի, Դրեզդենի և այլ քաղաքների, Գյուլբենկյան հիմնադրամի նվագախմբերի հետ: Դաշնակահարը համարվում է իր ժամանակի ամենավիրտուոզ կատարողներից մեկը, ով նվագում է ռոմանտիզմի ավանդույթներով:

4 декабря в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна состоится концерт, посвященный памяти жертв Спитакского землетрясения. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в театре. В концерте примут участие оркестр театра (дирижер – заслуженный артист РА Карен Дургарян) и американский пианист Александр Торадзе. В программу концерта включены Фортепианные концерты No 2 С. Прокофьева и Д. Шостаковича.
Александр Торадзе родился в Тбилиси, закончил Московскую консерваторию им. П.И. Чайковского и вскоре стал преподавателем этого вуза. В 1983 году он переехал в США, а в 1991 стал штатным профессором Университета в городе Саут-Бенде штата Индиана, где ему удалось создать неповторимую и уникальную систему преподавания.
В последнее время Торадзе выступал с Филармоническим оркестром Би-би-си и оркестром Шведского радио под управлением Джанандреа Нозеды, Лондонским симфоническим оркестром и Симфоническим оркестром Мариинского театра под управлением Валерия Гергиева, Симфоническим оркестром Цинциннати под управлением Пааво Ярви и Лондонским филармоническим оркестром под управлением Владимира Юровского и Юкки-Пекки Сарасте. Кроме того, он давал концерты с Национальным оркестром Франции, Оркестром фонда Гульбенкяна, Чешским и Дрезденским филармоническими оркестрами.