Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ և «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունները համատեղ ասուլիսում ներկայացրեցին 2011-ին Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացմանը նպաստող համատեղ իրականացրած ծրագրերի ամփոփումը:
«Մենք միասին բավական ծրագրեր ենք իրականացրել և շարունակելու ենք նույն կերպ: ՏՀՏ ոլորտի զարգացման համար ոլորտի գործող ընկերությունները պետք է համագործակցեն և ոչ թե քայլեր ակնկալեն պետական ոլորտից: Մենք հավատում ենք, որ ՏՀՏ ոլորտը մեր երկիրը դասելու է առաջատար երկրների շարքին: Այս տարի մենք ՏՀՏ ոլորտի զարգացման ծրագրերի վրա ծախսել ենք շուրջ 100 մլն դրամ»,-նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեր հիմնական նպատակը երկրում տեղեկատվական հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների զարգացումն է և վստահ ենք, որ սա կբերի երկրի տնտեսության զարգացմանը: Մենք ցանկանում ենք խրախուսել երիտասարդներին, որ իրենց ապագան կապեն մեր երկրի հետ»,-նշեց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը և թվարկեց այն բոլոր ծրագրերը, որ 2011-ին իրականացվել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Սինոփսիս Արմենիա» նախաձեռնությամբ:
2011-ին անցկացվեց Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան, որը իրականացվում է 2005-ից: Մյուսը «Միկրոէլեկտրոնիկան կապի համակարգում» համատեղ ուսումնական ծրագիրն էր, որն անցկացվեց Եվրոպական ակադեմիայում: Ըստ Հովիկ Մուսայելյանի, աշխարհում չկա նմանատիպ մասնագիտական ուսուցում:
«Մենք համատեղ անցկացրեցինք ՏՏ ոլորտի լավագույն մենեջերների մրցույթը: Հիշենք նաև ԱրմԹեք կոնգրեսը, որը կարճ ժամանակահատվածում խթանեց Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացումը: Հիշենք, որ այն անցկացվում է նաև Սիլիկոնյան Հովտում, ինչը հիանալի հնարավորություն է Հայաստանի համար»,-ասաց Հովիկ Մուսայելյանը և ապա բոլոր միջոցառումներից առանձնակի նշեց ՀՀ նախագահի մրցանակի մրցանակաբաշխությունը, որը շնորհվում է Համաշխարհային ՏՏ ոլորտում մեծ ավանդ ունեցած անձի:
«Այս տարի մրցանակը շնորհվեց Apple-ի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակին: Նրա այցելությունը Հայաստան, կարծում եմ, տարվա մեծագույն իրադարձություններից էր մեր համար: Կարծում ենք, որ հաջորդ տարիներին ոչ պակաս հեղափոխական ներդրում ունեցող մարդիկ կարժանանան այս մրցանակին»,-ասաց նա:
Ռալֆ Յիրիկյանը նաև առանձնացրեց ԴիջիԹեք, ԱրմՌոբոտիքս, Երևանյան Վեբ-հանդիպումներ ծրագրերը: Դե իսկ 2012-ին պլանավորված ծրագրերի մասին ընկերությունները հայտնելու են դեկտեմբերի երկրորդ կեսին:

23 ноября на совместной пресс-конференции компании “ВиваСелл-МТС” и “Синопсис Армения” подвели итоги реализованных в 2011 году программ, направленных на развитие сферы ИТ. “Вместе мы реализовали достаточно много программ, и мы намерены продолжать в том же духе. Для развития сферы ИТ действующие компании должны сотрудничать, а не ждать действий со стороны государства. Мы верим, что в сфере ИТ наша страна очень скоро станет одной из лидирующих. В этом году мы потратили на программы по развитию около 100 миллионов драм”,- отметил генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
“Наша основная цель – развитие в стране информационных и телекоммуникационных технологий. Мы желаем поддержать молодых, чтобы свое будущее они видели в нашей стране”, – сказал генеральный директор компании “Синопсис Армения” Овик Мусаэлян.
В 2011 году была проведена Международная олимпиада по микроэлектронике, она организовывалась, начиная с 2005 года. Следующей реализованной программой стала совместная образовательная программа “Координация микроэлектронной связи”, которая была проведена в Европейской академии. По словам Овика Мусаэляна, в мире нет аналогов подобного профессионального обучения.
“Вместе мы организовали конкурс на лучшего менеджера в сфере ИТ. Можно вспомнить конгресс “АрмТек”, который за довольно короткий срок сумел стимулировать развитие ИТ в Армении. Отметим, что он проводится только в “Силиконовой долине”, конгресс имел огромное значение для Армении”,- сказал Мусаэлян.
“В этом году было организовано награждение сооснователя компании Apple Стива Возняка. Его визит в Армению, считаю, является для нас одним из важнейших событий года. Думаю, в будущем этой премией также будут награждаться личности, не менее революционные в сфере ИТ”,- сказал он.
Ральф Йирикян особо отметил программы “DigiТec”, “АрмРоботикс”, “Ереванские веб-встречи”. А о планах на 2012 год компании объявят во второй половине декабря.